Daneshenaft logo
دوشنبه 11 اسفند ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
گاز را صادر کنیم یا به نیروگاه بفرستیم؟
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.
یکشنبه 10 اسفند ماه 1399
یکی از نقاط قوت مهم و برجسته صنعت نفت کشور، توزیع مناسب سرمایه‌های انسانی به‌ویژه کارشناسان و پژوهشگران توانمندی است که در گستره عملیاتی شرکت‌های بهره‌بردار فعالیت می‌کنند.
شنبه 2 اسفند ماه 1399
با افزایش سرعت تغییرات و رشد کسب و کارها، سرعت سقوط هم بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می‌آورند، در این شرایط توجه به موضوع نوآوری پیشگیرانه ضرورت دارد.
شنبه 2 اسفند ماه 1399
سعید شکری، رئیس گروه فناوری و نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت/ فناوری‌های دیجیتالی به صنعت نفت و گاز کمک خواهد کرد تا مشکلات سخت‌افزاری به‌سرعت شناسایی و نتایج با سطح بالایی از صحت و دقت پیش‌بینی شود.
شنبه 25 بهمن ماه 1399
هر ساله با آغاز پاییز و آغاز برودت هوا اطلاعیه‌های شرکت ملی گاز مبنی بر رعایت الگوی مصرف و صرفه‌جویی در مصرف گاز خانگی به‌منظور جلوگیری از افت فشار و قطعی گاز صادر می‌شود.
شنبه 18 بهمن ماه 1399
بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برخلاف روالِ معمولِ هرساله که اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شد، پس از دو بار تغییر زمان برگزاری به دلیل شیوع کرونا، سرانجام با بهبود نسبی شرایط، سوم تا ششم بهمن‌ماه امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.
شنبه 11 بهمن ماه 1399
در حالی‌ که مشغول برنامه‌ریزی برای تولید برق بیشتر در کشور و جبران کمبودهای ناشی از بازده پایین نیروگاه‌ها هستیم در آخرین ملاحظات مربوط به بخش پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی شاهد مشورت نشدن با کارشناسان در مرحله بودجه‌نویسی هستیم.
شنبه 11 بهمن ماه 1399
بخش خصوصی اکنون سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی کشور هستند و باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا پس از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه‌گذار خارجی به دنبال هم‌افزایی و توسعه کشور بود.
شنبه 4 بهمن ماه 1399
۲۵ طرح با سرمایه‌گذاری ۶ میلیارد دلار در دست اجراست؛
۲۵ طرح با سرمایه‌گذاری ۶ میلیارد دلار در شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در دست اجراست که تکمیل این طرح‌ها نقش‌ بسزایی در تحقق جهش‌های تولید صنعت پتروشیمی کشور خواهد داشت.
شنبه 13 دی ماه 1399
واحد الفین پتروشیمی ایلام موسوم به الفین سیزدهم تنها واحد الفین غرب کشور است که به دلیل کراکینگ خوراک‌های گازی و مایع در کوره و تولید ظرفیت اسمی سالانه 750 هزار تن محصولات متنوع در واقع مهمترین واحد فرایندی و قلب مجتمع به شمار می‌آید.
شنبه 6 دی ماه 1399
براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی کشورمان در سال های 97 و 98 به ترتیب 1 میلیون و 767 هزار بشکه در روز و 501 هزار بشکه در روز و به شدت کمتر از پیش‌بینی‌های دولت در قوانین بودجه درباره این موضوع بوده است.
شنبه 22 آذر ماه 1399
گفته می‌شود که در ابتدای جهش صنعتی ژاپن اصرار بر استفاده از کالای ژاپنی به گونه وسیع تبلیغ و حمایت می‌شد.
شنبه 15 آذر ماه 1399
طرح پتروشیمی لردگان را در دوران ساخت از نزدیک دیده بودم. مجتمعی محصور شده در دل مجموعه‌ای کوهستانی.
شنبه 8 آذر ماه 1399
دقیقا سی سال پیش یعنی سال ۱۳۶۹ مدیرعامل وقت پتروشیمی (مهندس احمد رهگذر) از رییس کل روابط عمومی (مرحوم محسن آقاجانی) خواسته بود گزارشی در مورد شرایط مدیران ارشد پتروشیمی تهیه کند تا در حد مقدورات آن روزها برخی امکانات و خدماتی که مورد نیاز آنان می‌باشد و ممکن است از چشم مسئولان مربوطه دور مانده باشد را تامین نماید.
دوشنبه 26 آبان ماه 1399
عیسی مقدمی‌زاد، رئیس امور حقوقی و قراردادهای بین‌المللی شرکت ملی گاز ایران/ مدیریت حقوقی شرکت ملی گاز با ارائه دو برنامه راهبردی شامل پاسخگویی به شرکت‌های تابعه درباره ابهام و اجمال قوانین و مقررات و همکاری صحیح و تنگاتنگ با دستگاه‌های نظارتی برای شفاف‌سازی هرچه بیشتر قراردادها و فعالیت‌ها، سیاست امسال خود را دنبال می‌کند.
شنبه 24 آبان ماه 1399
پس از خروج آمریکا از برجام، کاهش صادرات نفت ایران، درآمدهای ارزی را به‌شدت کاهش داد و در این بین، آنچه به کمک اقتصاد کشور آمد، ارزهای حاصل از فروش محصولات پتروشیمی بود. در واقع، پتروشیمی، خط‌شکن تحریم شد.
شنبه 17 آبان ماه 1399
مناقشه قره‌باغ به بزرگ‌ترین مسئله‌ و چالش سیاست خارجی ارمنستان و آذربایجان در سال‌های پس از استقلال مبدل شده است، به نحوی که امروزه شناخت سیاست خارجی ارمنستان و آذربایجان بدون شناخت دقیق بحران قره‌باغ امکان‌پذیر نیست.
شنبه 17 آبان ماه 1399
به بهانه تولیدی شدن دومین چاه؛
صادق فتح‌اللهی، مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب/ میدان نفتی سولابدر، تاقدیسی نسبتاً نامتقارن به طول ۲۲ کیلومتر و به عرض ۵ کیلومتر روی افق داریان واقع در شهرستان ممسنی و در جنوب شرق میدان گچساران است و گروه خامی در میدان سولابدر دارای دو قسمت بالایی و پایینی بوده که خامی بالایی شامل سازندهای داریان، گدوان و فهلیان و خامی پایینی شامل سازندهای هیث و سورمه است.
شنبه 17 آبان ماه 1399
به مناسبت هفتم آبان‌ماه؛
به دنبال وقوع حادثه فوران پرفشار و غیرقابل کنترل سیال مخزن در چاه‌های نفت و گاز (BlowOut)، ستاد بحران و گروه‌های عملیاتی ویژه تشکیل می‌شوند و شرایط منطقه از نظر ایمنی و زیرساخت‌ها برای فعالیت این گروه‌ها آماده می‌شود.
شنبه 10 آبان ماه 1399
مهم‌ترین دغدغه‌ شرکت ملی گاز ایران، نگرانی از حوادث و اتفاق‌های ناشی از استفاده نادرست از وسایل گازسوز است که بر همین اساس، هر سال توصیه‌هایی را در آستانه ورود به فصل سرما برای هم‌وطنان داریم که این توصیه‌ها در واقع پیام شرکت ملی گاز ایران برای پیشگیری از حوادث ناگوار در این زمینه است.
شنبه 10 آبان ماه 1399
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.
یکی از نقاط قوت مهم و برجسته صنعت نفت کشور، توزیع مناسب سرمایه‌های انسانی به‌ویژه کارشناسان و پژوهشگران توانمندی است که در گستره عملیاتی شرکت‌های بهره‌بردار فعالیت می‌کنند.
با افزایش سرعت تغییرات و رشد کسب و کارها، سرعت سقوط هم بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می‌آورند، در این شرایط توجه به موضوع نوآوری پیشگیرانه ضرورت دارد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :