Daneshenaft logo
شنبه 27 شهریور ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
حرکت به سمت انرژی‌های نو به منظور کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی اجتناب‌ناپذیر است. تا وقتی قیمت انرژی ارزان است مصرف‌کنندگان اعم از مردم عادی و صنایع دنبال بهینه‌سازی نیستند، زیرا این مبالغ سهم زیادی در هزینه‌های آنها ندارد.
شنبه 20 شهریور ماه 1400
در فرایند آفرینش‌ از نظر روحی‌ و جسمی، زن از همان‌ گوهری‌ آفریده‌ شده‌ که‌ مرد آفریده‌ شده‌ است و هر دو جنس‌ در جوهر و ماهیت، یکسان‌ و یگانه‌اند و تمایز و فرقی‌ در حقیقت‌ و ماهیت‌ میان‌ زن‌ و مرد نیست.
شنبه 6 شهریور ماه 1400
مهمترین چالش صنعت نفت این است که امکان فروش وجود ندارد و تا زمانی که این مشکل برطرف نشود چالش‌های زیادی در این صنعت وجود دارد بنابراین امیدواریم که این مشکل برطرف شود تا بتوانیم سایر مشکلات را برطرف کنیم.
یکشنبه 31 مرداد ماه 1400
در سیستم نظام توزیع برق کشور باید یک برنامه‌ریزی صحیح به کار گرفته شود تا هنگامی که هوا پنج درجه یا ده درجه گرم‌تر شد و گرما زودتر از موعد همیشگی آمد، از قطع شدن برق مردم آن هم بدون نظم و بدون برنامه جلوگیری شود.
یکشنبه 31 مرداد ماه 1400
خبرنگاران و اصحاب رسانه با توجه به جایگاه اثرگذار خود در تبئین و برآورده نمودن انتظارات افکار عمومی می‌توانند در مسیر توسعه و تعالی صنعت پتروشیمی آنچنان که شایسته این صنعت پیشرو است نقش‌آفرین باشند.
شنبه 16 مرداد ماه 1400
فکر اولیه تنوع‌بخشی به پایانه‌های صادرات نفت به دهۀ ۶۰ و سال‌های جنگ تحمیلی برمی‌گردد.
شنبه 9 مرداد ماه 1400
طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک در سواحل مکران در ایستگاه آخر قرار گرفت و روز پنج شنبه گذشته یک فروند کشتی نفتکش اقیانوس‌پیما با ظرفیت ۱۰۰هزار تن (۷۰۰ هزار بشکه) که به گوی شناور متصل شده و بارگیری نفت خام سنگین را انجام داد و به مقصد صادراتی حرکت کرد و به این ترتیب عملیات بارگیری و صادرات نخستین محموله نفت ایران از جاسک و دریای عمان، انجام ‌شد.
دوشنبه 4 مرداد ماه 1400
این که ما می‌گوییم نفت را سر سفره مردم ببریم، یعنی با توسعه زنجیره ارزش نفت برای مردم اشتغال پایدار ایجاد کنیم. نگاه صرفا توزیعی به بحث درآمدهای نفتی درست نیست.
شنبه 5 تیر ماه 1400
چالش این روزها برای تأمین انرژی مورد نیاز سرمایش و گرمایش ساختمان‌ها و بحران قطعی برق در فصل تابستان و کمبود گاز در فصل زمستان، بیش از پیش بر مدیریت مصرف انرژی و بهینه‌سازی مصرف سوخت در ساختمان‌های کشور تأکید دارد.
شنبه 5 تیر ماه 1400
بیش از ۷۰ سال از پیدایش اولین روابط عمومی نوین توسط شرکت ملی نفت ایران در کشورمان می‌گذرد.
شنبه 1 خرداد ماه 1400
کشوری که دارای ذخایر مناسبی باشد می‌تواند از انرژی خود در ارتباط با دیگر کشورها استفاده کند؛ چرا که همه کشورها برای ادامه حیات صنعتی خود نیازمند انرژی هستند و در صورتی که این منابع را در اختیار نداشته باشند ناچار به تامین آن از طریق دیگر کشورها می‌شوند.
شنبه 25 اردیبهشت ماه 1400
صندوق بین‌المللی پول گزارش داد؛
IMF : بخش نفتی ایران علی رغم افت شدید و چشمگیر در سال 2019 که منفی 38.9 درصد برآورد شده است، در سال 2020 همزمان با شیوع کرونا و در عین حال تحریم های نفتی، رشد 3.1 درصدی را ثبت و در سال جاری میلادی رشد 4.1 درصدی را ثبت خواهد کرد.
شنبه 18 اردیبهشت ماه 1400
ضرورت توجه به توان علمی، پژوهشی و مهارتی داخل کشور از مهم‌ترین سیاست‌هایی است که متولیان امر باید اتخاذ کنند و مهم‌تر از آن راهبری این سیاست تا حصول نتایج قابل‌قبول است.
شنبه 11 اردیبهشت ماه 1400
صنعت پتروشیمی اکنون اجرای به صفر رساندن سوزاندن گازهای مشعل در صنعت نفت را به‌عهده دارد.
شنبه 4 اردیبهشت ماه 1400
ضرورت توجه به توان علمی، پژوهشی و مهارتی داخل کشور از مهمترین سیاست‌هایی است که متولیان امر می‌بایست اتخاذ نموده و مهمتر از آن راهبری این سیاست تا حصول نتایج قابل قبول است.
شنبه 28 فروردین ماه 1400
طرح کلیدواژه «تولید» در چند ساله اخیر به عنوان شعار سال از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) بیانگر اهمیت تولید برای پیشرفت همه جانبه اقتصاد کشور است.
شنبه 28 فروردین ماه 1400
مرور رویدادها، فعالیت‌ها و دستاوردهای نفتی سال ۹۹
یک سال دیگر گذشت. به این بهانه، اهم اقدام‌ها و فعالیت‌ها در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه آن طی سال ۹۹ در گزارش «شانا» گردآوری شده است. دست مریزاد به همه کارکنان صنعت نفت.
شنبه 14 فروردین ماه 1400
میدان نفتی آذر روز دوشنبه 11 اسفند به بهره‌برداری رسید، اما به‌طور طبیعی این خبر به جز متخصصان و کارشناسان نفت و انرژی، برای مردم عادی، چندان جذابیتی ندارد زیرا تحریم و فشارهای اقتصادی، چنان گریبان مردم را گرفته که مجالی برای فکر کردن به آثار چنین افتتاحیه‌هایی ندارند، اما واقعیت آن است که چنین بهره‌برداری‌هایی، در وضع اقتصادی مردم می‌تواند تاثیرگذار باشد. چند نکته را درباره میدان نفتی آذر مرور کنیم:
شنبه 16 اسفند ماه 1399
گاز را صادر کنیم یا به نیروگاه بفرستیم؟
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.
یکشنبه 10 اسفند ماه 1399
یکی از نقاط قوت مهم و برجسته صنعت نفت کشور، توزیع مناسب سرمایه‌های انسانی به‌ویژه کارشناسان و پژوهشگران توانمندی است که در گستره عملیاتی شرکت‌های بهره‌بردار فعالیت می‌کنند.
شنبه 2 اسفند ماه 1399
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با گذشت نزدیک به 60 سال سال از پیدایش صنعت استراتژیک پتروشیمی در کشور و علیرغم دستاوردهای قابل توجه در حوزه های تولید، صادرات و اشتغال در این صنعت هنوز نقاط ضعفی وجود دارد که باید برای رفع آنها و تحقق مطلوب اهداف پیش‌بینی شده تدابیری اندیشیده شود.
با توجه غفلت دولت یازدهم و دوازدهم در ایجاد زیرساخت اجرایی پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف و فرصت کم وزارت نفت جدید تا زمستان پیش‌رو، جواد اوجی 4 راهکار زودبازده و موثر برای مدیریت بحران سوخت در زمستان در دستور کار قرار داده است.
اقتصاد کشور اکنون با مشکلات زیادی چه از نظر مشکلات ساختاری و چه مشکلات مربوط به سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های نادرست، روبه‌روست، اما بعضی از مشکلات عامل ایجاد مشکلات زنجیره‌ای در اقتصاد ایران است.

يادداشت
طبق بررسی جدید، نروژ بالاترین سهم را در استفاده از انرژی تجدیدپذیر در میان کشورهای جهان دارد.
عماد رفیعی، کارشناس نفت و انرژی/ توانایی فنی برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد. تامین مالی این طرح‌ها از مسیر اعطای تنفس خوراک تسهیل شده است و این امتیاز نه تنها باعث جذب سرمایه‌های داخلی شده، بلکه اکنون فاینانسورهای خارجی نیز برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل کرده‌اند.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان گفت: اکنون ۷۸ هزار مشترک گاز طبیعی در این استان وجود دارد.
احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست/ همکاری همه‌جانبه دولت با همه دستگاه‌ها و مردم برای احیای تالاب هورالعظیم انجام شد و این تالاب که در سال ۸۸ در اوج خشکی بود، اکنون ۱۲۰ هزار هکتار زیر آب دارد.
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :