Daneshenaft logo
یکشنبه 19 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 29 فروردین ماه 1399 | کد مطلب : 33739
بحرانی خارج از توان قدرت‌های نفتی
قرار بود امسال برای نفت سال خوبی باشد و قیمت‌ها تحت تاثیر محدودیت عرضه اوپک پلاس در سطح بالایی مانده بود و توسعه نفت شیل آمریکا ادامه داشت؛ اما یک سلسله وقایع که برخی قابل پیش‌بینی و برخی غیرقابل پیش‌بینی بودند، مسیر بازار جهانی نفت را به کلی تغییر داد.

 روسیه از پیمان محدودیت عرضه اوپک پلاس خارج شد و اپیدمی ویروس کرونا در ابتدا اقتصاد چین را فلج کرد و سپس با سرایت به سایر نقاط جهان، مهارناپذیر ماند. در نتیجه سالی که برای نفت خوب شروع شده بود، به یک کابوس تبدیل شد.صنعت نفت هنوز از این کابوس رهایی پیدا نکرده و متاسفانه به نظر می رسد همچنان گریبانگیر این بخش مانده است. تولیدکنندگان نفت خام خود را با تخفیفهای باورنکردنی نسبت به شاخصهای قیمت عرضه می کنند تا بلکه خریداری پیدا کنند. افت قیمت نفت، جهانی بوده و از روسیه تا آلاسکا و از اروپا تا استرالیا را فراگرفته است.همزمان مخازن نفتی در سراسر جهان پر شده و بیم رسیدن آنها به ظرفیت کامل را برانگیخته است. هنگامی که این اتفاق روی دهد، قیمت‌های فعلی بسیار بالا به نظر خواهد رسید. همچنین کمبود نفتکش هم به چشم می خورد زیرا معامله گران به اجاره ابرنفتکشها برای استفاده از آنها به عنوان مخازن نفتی شناور پرداخته اند.بلومبرگ هفته گذشته به نقل از بازرگانان مطلع گزارش کرد بهای گرید نفتی سوکول روسیه حدود هشت دلار در هر بشکه ارزانتر از شاخص قیمت نفت دوبی بود که پایینترین رکورد در پنج سال اخیر محسوب می شود و ۱۱ دلار کمتر از آخرین قیمت گزارش شده برای محموله های نفت سوکول است. نفت وارانوس استرالیا ۱۳ تا ۱۴ دلار ارزانتر از قیمت نفت برنت در بازار لندن معامله شد در حالی که محموله قبلی وارانوس ۵۰ سنت بالاتر از معاملات برنت در لندن بود. بهای گریدهای نفتی آمریکایی بسیار پایینتر از شاخص قیمت نفت بازار نایمکس است زیرا تولیدکنندگان با کمبود ظرفیت نگهداری نفت مواجه شده اند.این نزول قیمت‌ها نشان می دهد که نفت فراوانی وجود دارد و در مقابل خریداران معدود هستند. این داستان در چند هفته گذشته کاملا جا افتاده است. شیوع ویروس کرونا تقاضا برای نفت را در آسیا و سپس اروپا و آمریکای شمالی و هر نقطه دیگری که از مردم خواسته می شود برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در خانه بمانند، فلج کرده است. بنابر همه نفتی که حتی با تخفیف چشمگیر هم نمی تواند فروخته شود، سر از مخازن درمی آورد.اوایل امسال تحلیل شرکت "اویل ایکس" نشان داد حدود ۶۵۰ میلیون بشکه ظرفیت نگهداری نفت در خشکی و ۱۰۰ میلیون تن دیگر در نفتکشها وجود دارد. اما این تا اواسط مارس بود و از آن زمان تقاضا به دلیل قرنطینه، توقف پروازها و محدودیت‌های سفر به شدت کاهش پیدا کرده است.به تازگی شرکت تحلیلی "سیگنال" برآورد کرده که حداکثر ۴۴۰ ابرنفتکش برای استفاده به عنوان مخازن شناور لازم هستند که به معنی موجود نبودن این کشتیها برای فعالیت معمول است.بر اساس گزارش اویل پرایس، اکنون که توافق کاهش تولید اوپک پلاس تصویب شده، وضعیت ممکن است بهبود بیشتری پیدا کند اما مشکل اینجاست که حتی یک توافق جهانی هم ممکن است برای بازار فیزیکی کافی نباشد. توافق جهانی کاهش تولید از قیمت‌ها پشتیبانی خواهد کرد اما برای بهبود تقاضا معجزه نخواهد کرد. طبق آخرین برآوردها، تقاضای جهانی برای نفت ممکن است حداکثر ۳۰ درصد معادل ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده باشد. تنها بارقه ضعیف امید، بازگشت چین به زندگی عادی و تلاش پالایشگاههای این کشور برای افزایش تولید است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
نقشه راه توسعه پتروشیمی در کشور به درستی تدوین گردیده و این نقشه راه با تحریم یا بدون آن به منصه ظهور خواهد رسید و هیچ مانعی جلودار پیشرفت پرشتاب صنعت ارزش آفرین و ارزآور پتروشیمی نخواهد بود.
نکته ای که سازندگان پتروپالایشگاه باید بدانند طراحی واحدهای مذکور متناسب با نیازهای روز دنیا است. زیرا روند رشد تقاضای محصولات نفتی در آینده می‌تواند نقش مهمی در فروش محصولات آن داشته باشد.
در کشورهای مترقی درآمد اقشار و حرفه‌های مختلف شفاف است و بر اساس این شفافیت درآمد، مالیات بر درآمد همه افراد طبق چارچوب و فرمول مشخصی اعمال می‌شود.

يادداشت
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :