Daneshenaft logo
یکشنبه 19 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 29 فروردین ماه 1399 | کد مطلب : 33740
چطور بورس نفت راجذاب کنیم؟
صادق مردانی، کارشناس بورس نفت/ نگاه ابزاری به عرضه نفت در بورس به عنوان جبران کننده بخشی از صادرات نفت از دست رفته موجب شده تا انتظارات از عملکرد بورس نفت بالا برود.

فروش نفت در بورس یک عامل تقویت کننده برای جایگاه صادرکنندگان آن است و نگاهی به فرمول‌های قیمت نفت دنیا نشان می‌دهد که بورس و قیمت نفت در بورس تأثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد. چرا که نفت توانسته است در نقش یک حلقه، بازارهای مالی را به صنعت نفت متصل کرده و یک نقطه کانونی تشکیل دهد. در کشورهای خریدار نفت به جز آمریکا و چین که هم صادرکننده و هم وارد کننده نفت هستند، صادرکنندگان نفت با فروش آن در بورس توانسته‌اند یک جایگاه مستحکم ایجاد کرده و قوانینی که به نفع خودشان است و در واقع امنیت جریان انرژی را توانسته تأمین کند، برقرار کنند.

 

نفت ارزان و کاهش فشار اقتصادی

 تحلیلی که برای افت قیمت‌های اخیر نفت وجود دارد این است که از آنجایی که اقتصادهای دنیا تحت تأثیر ویروس کرونا با فشار اقتصادی رو به رو هستند، گران بودن انرژی می‌تواند این فشار را تا مرحله فروپاشی افزایش دهد. بنابراین نرخ‌ها کاهش داشت تا اینکه بتواند تا حد ممکن از این فشار اقتصادی بکاهد. اگر در کشورهای صادرکننده نفت یک ساختاری همانند بورس که بتواند نرخ نفت را بالا نگه دارد، وجود داشت، نرخ کنونی نوسان شدیدی را تجربه نمی‌کرد؛ بنابراین به چنین ساختاری برای قدرت بخشیدن به قیمت‌ها نیاز داریم. در مورد عملکرد بورس باید رفتار شرکت ملی نفت ایران را در نظر بگیریم، رفتار ناظران و ریل گذاران عرضه نفت در بورس و همچنین رفتار افرادی که در بورس نفت ایران فعال هستند را باید در نظر داشته باشیم. درباره نظارت بر روند عرضه نفت در بورس باید بدانیم که این روش فروش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور وجود داشت و سال گذشته یکی از کارهای نه چندان مناسبی که در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی شاهد آن بودیم، لغو قانون عرضه منظم نفت در بورس انرژی بود.

 

سلطه ناآگاهی بر بورس نفت

علت نگاه رادیکالی به فروش نفت در بورس ناآگاهی ناظران به تجارت نفت و اهمیت آن است و به نظر می‌رسد هدف را در این میان گم کرده‌اند. به عقیده آنها بورس نفت ابزاری برای جبران بخشی از صادرات از دست رفته نفت است که چنین تفکری اشتباه بوده و محقق نمی‌شود. نگاه ابزاری به عرضه نفت در بورس به عنوان جبران کننده بخشی از صادرات نفت موجب شده تا انتظارات از عملکرد عرضه نفت در بورس بالا رود و این بورس نتواند خودش را آن طور که شایسته است به نمایش بگذارد. برخی افراد تلاش کرده‌اند تا با چنین معرفی‌ای بورس نفت را ناکارآمد نشان دهند.

 

راهکارهای جذاب کردن خرید نفت از بورس

شرکت ملی نفت ایران با ۵۰ سال سابقه فروشندگی نفت در شرایط کنونی با چالش رو به رو شده است، پس چالش داشتن بورس نفت پس از دو سال طبیعی است. از زمانی که فروش نفت در بورس فعالیت‌های خوبی آغاز شد که یکی از آنها عرضه منظم عرضه بود که سیگنال بسیار مثبتی در حوزه تجارت نفت بود. اما نقطه ضعفی هم داشته و اینکه در فروش نفت با تغیرات در قیمت نفت تلاش در فروش نفت کرده‌اند که تا حدی کاربرد دارد و بیش از آن بی استفاده است و نیاز به کشف قیمت و اعلام آن دارد. اگر به اجبار در قیمت گذاری دخالت کنیم، بازار، اعتماد خود را به بورس از دست می‌دهد در حالی که می‌توان انعطاف را بجای حوزه قیمت گذاری در بحث نوع نفت، زمان، مکان و مدت تحویل و نحوه اجرایی شدن آن اعمال کنیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
نقشه راه توسعه پتروشیمی در کشور به درستی تدوین گردیده و این نقشه راه با تحریم یا بدون آن به منصه ظهور خواهد رسید و هیچ مانعی جلودار پیشرفت پرشتاب صنعت ارزش آفرین و ارزآور پتروشیمی نخواهد بود.
نکته ای که سازندگان پتروپالایشگاه باید بدانند طراحی واحدهای مذکور متناسب با نیازهای روز دنیا است. زیرا روند رشد تقاضای محصولات نفتی در آینده می‌تواند نقش مهمی در فروش محصولات آن داشته باشد.
در کشورهای مترقی درآمد اقشار و حرفه‌های مختلف شفاف است و بر اساس این شفافیت درآمد، مالیات بر درآمد همه افراد طبق چارچوب و فرمول مشخصی اعمال می‌شود.

يادداشت
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :