Daneshenaft logo
یکشنبه 14 آذر ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 31 مرداد ماه 1400 | کد مطلب : 44498
جزئیات منابع و مصارف بودجه در دو ماهه؛
فقط 2.5 درصد درآمدهای نفتی مصوب محقق شد


بر اساس گزارش خزانه‌داری کل کشور، عملکرد منابع و مصارف بودجه در دو ماهه ابتدایی امسال 973,114 میلیارد ریال بوده که 396,278 میلیارد ریال یعنی بیش از 40 درصد از این رقم از محل تنخواه‌گردان خزانه تامین شده است.

با توجه به صورت گزارش دریافت و پرداخت‌های منتهی به تاریخ 31 اردیبهشت‌ماه 1400 خزانه‌داری کل کشور، وضعیت کلان منابع و مصارف دولت در دو ماهه اول سال1400 ، مصوب 12,799,209 میلیارد ریال، مصوب سهم دوماهه 2,170,715 میلیارد ریال و عملکرد منابع و مصارف دو ماهه 973,114 میلیارد ریال، می‌باشد.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط دیوان محاسبات، تعداد 232 ردیف درآمدی در بخش درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی عمومی برای تعداد 245 کد دستگاه اجرایی در قانون بودجه 1400 مصوب گردیده است.

مبلغ قابل انتظار برای وصول در دو ماه ابتدایی امسال در خصوص درآمدهای یاد شده به میزان 2.129.868.226 میلیون ریال بوده که حسب اعلام خزانه‌داری کل کشور، مبلغ 576.835.789 میلیون ریال معادل 27 درصد از آن به حیطه وصول درآمده که بسیار کمتر میزان قابل انتظار می‌باشد. سهم درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی در درآمدهای وصول شده عمومی در بازه زمانی این گزارش به ترتیب به میزان 86 ، 3 و 11 درصد بوده است.

 

فقط 2.5 درصد درآمدهای نفتی مصوب محقق گردید

منابع مصوب حاصل از صادرات نفت و فرآورده های نفتی در سال 1400، 3,492,270 میلیارد ریال می‌باشد و سهم دو ماهه اول آن  593,284 میلیارد ریال می باشد که عملکرد آن طی دو ماهه اول سال جاری 15,015 میلیارد ریال می‌باشد که حدوداً 2.5 درصد از سهم دو ماهه اول مصوب آن می‌باشد.

حسب اطلاعات واصله از سازمان برنامه و بودجه کشور و بر اساس منابع وصولی در طی دو ماهه اول سال1400 ، در مجموع مبلغ 867.075.191 میلیون ریال اعتبارات هزینه ای به 915 دستگاه های اجرایی ملی و مبلغ 33.917.850 میلیون ریال به استانها برای دستگاه‌های اجرایی استانی تخصیص یافته است. همچنین در مجموع مبلغ 21.125.500 میلیون ریال به تعداد  27طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در دو ماهه اول سال 1400 اختصاص یافته است.

 

استفاده از 40 هزار میلیارد تومان تنخواه گردان خزانه برای جبران کسری بودجه

در بودجه کل کشور اعتبارات هزینه ای نسبت به درآمدهای عمومی پیش‌بینی شده دارای 4,640,174 میلیارد ریال کسری تراز عملیاتی می‌باشد که پیش‌بینی گردیده مبلغ 2,192,825 میلیارد ریال از آن از محل منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه ای و مبلغ 2,447,349 میلیارد ریال آن نیز از محل واگذاری دارایی‌های مالی تأمین گردد. ولی در عمل طی دو ماهه اول کسری تراز عملیاتی مبلغ 423.415 میلیارد ریال شده است. این کسری اعتبار به میزان 15.060 میلیارد ریال از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه ای، 12.077 میلیارد ریال از محل واگذاری دارایی‌های مالی و باقیمانده به مبلغ 396,278 میلیارد ریال از محل تنخواه‌گردان خزانه تامین شده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
صنعت ارزآور پتروشیمی امروزه به یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در پیشرفت اقتصادی کشور ما تبدیل گردیده است و از حیث اهمیت در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد تا بدانجا که از منظر چشم انداز و نیز افق ترسیم شده برای آن می بایست ایران در جایگاه نخستین تولید‌کننده مواد و کالاهای پتروشیمی از لحاظ ارزش در منطقه قرار گیرد.
پس از سال‌ها انفعال در حوزه انرژی و قطع ارتباط صنعت نفت کشورمان با کشورهای منطقه به دلیل تحریم‌ها و یا هر دلیل دیگری، بالاخره در وزارت نفت دولت سیزدهم شاهد یک قرارداد از جنس گازی بودیم، قراردادی که واقعا انتظارش را نداشتیم! از آن جهت باورش سخت بود که اخیرا با کشور آذربایجان در تنش بودیم و با ترکمن‌ها به واسطه دعوای گازی چند سال قبل در قهر!
شاید بارها با این تعریف مواجه شده باشیم که میزان مصرف بسیاری از کالاها و نیازهای شهروندان در کشورها، بیش از میانگین سایر کشورها یا میانگین جهانی است.

يادداشت
با سوختن هر مترمکعب گاز ده هزار کیلو کالری انرژی تولید می شود. حال می‌خواهیم محاسبه نمائیم که برای گرم کردن یک خانه با طول و عرض ۴ متر و ارتفاع ۲.۵ متر چه میزان گاز طبیعی مورد نیاز است. فرض کنیم یک روز سرد زمستان است و ما می خواهیم دمای این خانه را از صفر درجه به ۲۰ درجه سانتی‌گراد برسانیم.
طبق بررسی جدید، نروژ بالاترین سهم را در استفاده از انرژی تجدیدپذیر در میان کشورهای جهان دارد.
عماد رفیعی، کارشناس نفت و انرژی/ توانایی فنی برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد. تامین مالی این طرح‌ها از مسیر اعطای تنفس خوراک تسهیل شده است و این امتیاز نه تنها باعث جذب سرمایه‌های داخلی شده، بلکه اکنون فاینانسورهای خارجی نیز برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل کرده‌اند.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان گفت: اکنون ۷۸ هزار مشترک گاز طبیعی در این استان وجود دارد.
احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست/ همکاری همه‌جانبه دولت با همه دستگاه‌ها و مردم برای احیای تالاب هورالعظیم انجام شد و این تالاب که در سال ۸۸ در اوج خشکی بود، اکنون ۱۲۰ هزار هکتار زیر آب دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :