Daneshenaft logo
یکشنبه 14 آذر ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 3 شهریور ماه 1400 | کد مطلب : 44510
عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأکید کرد
ضرورت احیای سهم ایران در بازار نفت


عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تقویت دیپلماسی انرژی و احیا و تثبیت سهم ایران در بازار نفت را از اولویت‌ها و رویکردهای مهم در توسعه صنعت نفت دانست و گفت: آماده‌سازی میدان‌ها و واحدهای تولیدی برای برگشت به شرایط ظرفیت تولید ۴.۵ میلیون بشکه‌ای نفت خام از الزام‌های این رویکرد است.

عبدالحسین بیات با اشاره به اینکه آشنایی‌اش با جواد اوجی به‌عنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم به دوران تحصیل در دانشکده نفت آبادان برمی‌گردد، به خبرنگار شانا گفت: ایشان پس از فارغ‌التحصیلی در مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت و گاز زاگرس جنوبی و شرکت ملی گاز ایران خدمت کردند.

وی با بیان اینکه اوجی همه توانمندی‌ها و کارآمدی‌های لازم را از لحاظ تخصصی و شناخت زوایای فنی و حرفه‌ای صنعت نفت داراست، افزود: افزون‌بر این، ایشان شخصی انقلابی، امانت‌دار، پاک‌دست و فسادستیز است که به کرات در مسئولیت‌های پیشین اثبات شده است.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه سابقه کاری وزیر پیشنهادی نفت در این وزارت‌خانه را باید از سال ۶۴ که وارد دانشکده نفت آبادان شد تا به امروز حساب کرد، ادامه داد: وزیر پیشنهادی نفت بیش از ۳۵ سال در بدنه صنعت نفت بوده و مرحله به مرحله در این صنعت رشد کرده‌ است. برخی اشخاص با پشتیبانی بعضی جریانات سیاسی عهده‌دار مسئولیتی می‌شوند، اما ایشان به مرور با زحمت و انجام کارهای مختلف در حوزه‌های متفاوت به مرحله مدیریت ارشد رسیده‌اند.

 

دومین تجربه کشور

بیات تأکید کرد: این تجربه دوم کشور است که پس از شهید تندگویان، فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت از سوی رئیس جمهوری کشور برای مسئولیت ارشد وزارت نفت انتخاب می‌شوند.

وی همچنین با بیان اینکه دانشکده نفت آبادان، آموزش دانشجویان را با تمرکز بر اهداف و چشم‌انداز سازمان انجام می‌دهد، تصریح کرد: آقای اوجی نیز با این رویکرد در این دانشکده رشد و تمام مراحل را با موفقیت طی کرد.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه فردی که از بدنه صنعت نفت برای وزارت نفت انتخاب می‌شود، می‌تواند عملکرد موفق‌تری داشته باشد، افزود: آقای اوجی شناخت کاملی از این حوزه دارد و این شناخت در همه مراحل مختلف تصمیم‌گیری تأثیرگذار است.

بیات تقویت دیپلماسی انرژی و احیای سهم ایران در بازار نفت و تثبیت در بازارهای جهانی را از اولویت‌ها و رویکردهای مهم توسعه صنعت نفت دانست و گفت: آماده‌سازی میدان‌ها، چاه‌ها و واحدهای تولیدی برای برگشت به شرایط قبلی ظرفیت تولید ۴.۵ میلیون بشکه‌ای نفت خام از الزام‌های این رویکرد است. پس از این افزایش ظرفیت، اکتشاف و استخراج و تولید نفت و گسترش سهم ایران در بازار باید مدنظر قرار گیرد.

 

اجرای پویاتر تکمیل زنجیره ارزش

وی با تأکید بر اینکه با افزایش ظرفیت تولید نفت خام، باید به سمت تولید محصولات و مصنوعات پتروشیمی و فرآورده‌های سوختی به‌منظور ایجاد ارزش افزوده بیشتر حرکت کرد، گفت: برای تحقق این هدف باید هوشمندانه همسو با افزایش تولید نفت، تکمیل زنجیره ارزش و حضور در بازارهای جهانی را هدف‌گذاری کرد. در شرایط فعلی، این رویکردی اساسی است که باید دنبال شود و اگر طراحی شده باید اجرای آن را پویاتر کرد.

به گفته عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تأمین منابع مالی، تقویت پیمانکاران داخلی، تقویت مراکز پژوهشی و تأمین لیسانس و پس از آن بومی‌سازی دانش‌های فنی از ضرورت‌های توسعه صنعت نفت و تحقق اهداف است.

بیات با بیان اینکه تأمین منابع مالی، تأمین لایسنس‌ها، طراحی مدل‌های هوشمند و به‌روز و منطبق با نیاز بازار باید جزو اولویت‌ها قرار داده شود، اظهار کرد: برای تحقق اهداف توسعه صنعت نفت و تقویت بخش بالادست و پایین‌دست نفت باید از توان داخلی و در جایی که امکان ندارد از فرصت‌های بین‌المللی هم استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه روند مصرف فرآورده‌های فسیلی در دنیا رو به کاهش است، توسعه پتروپالایشگاه‌ها را از ضرورت‌های امروز دانست.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: توسعه صنعت پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش با رویکرد ایجاد ارزش افزوده به موازات توسعه بالادست نفت و استفاده حداکثری از خوراک‌های متنوع موجود در کشور حائز اهمیت است که افزون بر ارزش افزوده بالاتر، اشتغال‌زایی بالایی نیز ایجاد می‌کند.

 

نگاه زنجیره‌ای؛ نجات‌بخش صنعت نفت

بیات در ادامه با بیان اینکه امروز نگاه زنجیره‌ای به جای نگاه جزیره‌ای می‌تواند نجات‌بخش صنعت نفت باشد، بیان کرد: صنعت نفت ایران به‌مراتب در طول تاریخ خود از نگاه بخشی و جزیره‌ای آسیب دیده و از نگاه زنجیره‌ای محروم بوده است. باید تلاش کرد که این نگاه زنجیره ارزش با هدف اساسی ایجاد ارزش افزوده در کل این زنجیره از مرحله ابتدایی مطالعات و اکتشافات و... تا بازار که تبدیل به محصولات مورد نیاز جامعه می‌شود صورت گیرد که آقای اوجی به همه این موارد آگاه است و در برنامه‌های ایشان وجود دارد.

وی تأکید کرد: توسعه صنعت نفت با نگاه زنجیره‌ای، تاب‌آوری اقتصادی، مبارزه با خام‌فروشی و اقتصاد مقاومتی را که از اهداف کلان نظام است محقق خواهد کرد.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه بیشتر این اهداف در این شرایط فعلی قابل تحقق است، تصریح کرد: ممکن است در تأمین لایسنس‌های مورد نیاز در این صنعت به‌ویژه در حوزه پتروشیمی محدودیت‌هایی وجود داشته باشد که قابل دستیابی است، البته هرچه ایران بیشتر به اقتصاد بین‌المللی متصل باشد و بتواند از منابع مالی آنها بهره گیرد مطلوب است، اما بسیاری از هلدینگ‌ها در شرایطی هستند که می‌توانند طراحی و تأمین منابع مالی پروژه‌ها را تأمین کنند که در این مسیر حمایت، هدایت، ایجاد انگیزه و تسهیل‌گری وزارت نفت را می‌طلبد و کاری انجام‌شدنی است.

بیات با تأکید بر اینکه برخی اهداف توسعه صنعت نفت به‌ویژه بازار و دانش‌های فنی پیچیده با تعاملات خارجی محقق می‌شود، گفت: بنابراین دیپلماسی انرژی باید تقویت شود که نقش وزارت خارجه نیز در این میان بسیار مؤثر است و می‌تواند به وزارت نفت کمک کند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه بسیاری از این اهداف حتی در شرایط تحریم قابل تحقق است، اظهار کرد: ایران تولیدکنندگان، سازندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان قدری دارد که برخی از این نیازها را می‌توانند تأمین کنند و این‌طور نیست که کار متوقف و منوط به برطرف شدن تحریم باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
صنعت ارزآور پتروشیمی امروزه به یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در پیشرفت اقتصادی کشور ما تبدیل گردیده است و از حیث اهمیت در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد تا بدانجا که از منظر چشم انداز و نیز افق ترسیم شده برای آن می بایست ایران در جایگاه نخستین تولید‌کننده مواد و کالاهای پتروشیمی از لحاظ ارزش در منطقه قرار گیرد.
پس از سال‌ها انفعال در حوزه انرژی و قطع ارتباط صنعت نفت کشورمان با کشورهای منطقه به دلیل تحریم‌ها و یا هر دلیل دیگری، بالاخره در وزارت نفت دولت سیزدهم شاهد یک قرارداد از جنس گازی بودیم، قراردادی که واقعا انتظارش را نداشتیم! از آن جهت باورش سخت بود که اخیرا با کشور آذربایجان در تنش بودیم و با ترکمن‌ها به واسطه دعوای گازی چند سال قبل در قهر!
شاید بارها با این تعریف مواجه شده باشیم که میزان مصرف بسیاری از کالاها و نیازهای شهروندان در کشورها، بیش از میانگین سایر کشورها یا میانگین جهانی است.

يادداشت
با سوختن هر مترمکعب گاز ده هزار کیلو کالری انرژی تولید می شود. حال می‌خواهیم محاسبه نمائیم که برای گرم کردن یک خانه با طول و عرض ۴ متر و ارتفاع ۲.۵ متر چه میزان گاز طبیعی مورد نیاز است. فرض کنیم یک روز سرد زمستان است و ما می خواهیم دمای این خانه را از صفر درجه به ۲۰ درجه سانتی‌گراد برسانیم.
طبق بررسی جدید، نروژ بالاترین سهم را در استفاده از انرژی تجدیدپذیر در میان کشورهای جهان دارد.
عماد رفیعی، کارشناس نفت و انرژی/ توانایی فنی برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد. تامین مالی این طرح‌ها از مسیر اعطای تنفس خوراک تسهیل شده است و این امتیاز نه تنها باعث جذب سرمایه‌های داخلی شده، بلکه اکنون فاینانسورهای خارجی نیز برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل کرده‌اند.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان گفت: اکنون ۷۸ هزار مشترک گاز طبیعی در این استان وجود دارد.
احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست/ همکاری همه‌جانبه دولت با همه دستگاه‌ها و مردم برای احیای تالاب هورالعظیم انجام شد و این تالاب که در سال ۸۸ در اوج خشکی بود، اکنون ۱۲۰ هزار هکتار زیر آب دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :