Daneshenaft logo
سه شنبه 3 خرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 4 دی ماه 1400 | کد مطلب : 44682
ارتقای بهره‌وری وظیفه ملی است


در نشست سه‌جانبه مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، سرپرست سازمان ملی بهره‌وری و رئیس مرکز آموزش مدیریت دولتی، سه طرف بر تعامل و همکاری در خصوص سامان بخشیدن به مقوله بهره‌وری در کشور تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، در این جلسه با اشاره به تکلیف قانونی طبق آیین‌نامه اجرایی بند «ز» تبصره 18 قانون بودجه سال 1401، گفت: در شرایط کنونی که سرمایه‌گذاری و اجرای برنامه‌های بزرگ سخت شده است، بهترین کار سامان بخشیدن به بهره‌وری است. 

وی با با بیان اینکه سازمان مدیریت صنعتی با تمام امکاناتی که در اختیار دارد، یاریگر سازمان ملی بهره‌وری ایران است، خاطرنشان کرد: ارتقای بهره‌وری وظیفه ملی است و هم‌افزایی و جریان‌سازی‌های دو سازمان می‌تواند منشا کارهای بزرگی در این زمینه شود.

کیانی بختیاری در ادامه در خصوص مدیریت پلتفرمی بهره‌وری گفت: به این منظور یک تیم تکنیکال تشکیل و برای هر رشته صنعت، شاخص و مدل خاص طراحی شده، چراکه پایش بهره‌وری هر رشته صنعت متفاوت است. با مدیریت هوشمند می‌توان پنل‌هایی را در اختیار سازمان‌، شرکت‌ و بنگاه‌ها قرار دارد که به‌صورت خوداظهاری به سوالات پاسخ ‌دهند و سپس اطلاعات راستی‌آزمایی شود که هزینه آن هم به مراتب کمتر است.   

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه این سازمان خدمات مختلفی در زمینه مشاوره، آموزش، جوایز و رتبه‌بندی‌ها و برگزاری همایش‌ها ارائه می‌کند، گفت: این سازمان با هدف راهنمای صنایع و کلینیک‌های صنعت ایجاد شد و در کنار مشاوره، توانمندسازی و آموزش افراد شکل گرفت. به‌طوری که در حال حاضر 400 عنوان دوره آموزش کاربردی کوتاه‌مدت داریم و دوره‌های تخصصی کاربردی و تحصیلات تکمیلی را نیز برگزار کرده‌ایم. 

وی ضمن معرفی دوره‌های تخصصی بین‌المللی DBA و MBA این سازمان با همکاری کشورهای آلمان و فرانسه و ارائه گزارشی از فعالیت‌های‌‌ این مرکز، درباره مدیریت هوشمند بهره‌وری در شركت‌ها و سازمان‌های دولتی سخن گفت. 


مردم‌سپاری و نخبه‌سپاری در دستور کار سازمان بهره‌وری است

میرسامان پیشوایی سرپرست سازمان ملی بهره‌وری نیز در این جلسه خاطرنشان کرد: ضروری است در کشور مدل ذهنی در حوزه بهره‌‌وری تغییر کند و با یک نگاه جدید به آن پرداخته شود.  به همین دلیل از همان ابتدا نگاه ما این بوده که سازمان ملی بهره‌وری ایران در نقش تنظیم‌گر و رگولاتور بهره‌وری در کشور ایفای نقش کند، بنابراین نقش راهبری و تنظیم‌گری بهره‌وری یکی از جهت‌گیری‌های جدی سازمان در سال‌های آینده خواهد بود.

وی با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های سازمان ملی بهره‌وری ایران در آینده، گفت: به این منظور دو برنامه‌ مهم و جدی در دستور کار سازمان قرار گرفته است؛ اول، مردم‌سپاری و نخبه‌سپاری از طریق شبکه‌سازی و توانمندسازی؛ به‌نحوی که با نقش دادن، توانمند و فعال‌کردن ذی‌نفعان بتوان یک حرکت ملی در حوزه بهره‌وری ایجاد کرد. کشور ‌در حوزه منابع انسانی پتانسیل بی‌نظیری دارد و می‌توان از این ظرفیت بیشترین بهره‌ را برد. 

 پیشوایی با بیان اینکه برای تحقق برنامه مردم‌سپاری و نخبه‌سپاری، باید به سمت نوآوری باز، دولت باز و شفاف حرکت کرد، افزود: در این زمینه می‌توان از تجربه‌های موفق، الگونمایی کرد. همچنین در نظر است طی دو، سه ماه آینده در راستای تنظیم‌گری هوشمند، داشبوردهای بهره‌وری از طریق سایت سازمان ملی بهره‌وری در دسترس تمام دستگاه‌ها، شرکت‌ها و... قرار گیرد. به‌طوری که در این داشبوردها نحوه فعالیت و عملکرد سازمان‌ها در حوزه بهره‌وری به‌طور شفاف خواهد آمد.     

سرپرست سازمان ملی بهره‌وری ایران درباره برنامه دوم سازمان نیز گفت: اعتباربخشی نیز از اولویت‌های سازمان است که در این زمینه پروژه‌ای بین‌المللی با عنوان «Certification Body» با همکاری سازمان بهره‌وری آسیایی (APO) در حال انجام است. با اجرای این پروژه، سازمان در بین کشورهای آسیایی جزو سومین کشورهایی است که می‌تواند گواهینامه بین‌المللی به متخصصان حوزه بهره‌وری اعطا کند. به همین منظور، مشاوران حوزه بهره‌وری را بر اساس اختیاری که APO به سازمان محول کرده، آموزش داده و با اعطای گواهینامه معتبر بین‌المللی اعتباربخشی خواهیم کرد.  

وی در همین راستا به سازمان مدیریت صنعتی پیشنهاد داد که افراد متخصص و مستعد در حوزه بهره‌وری را برای شرکت در اولین دوره این پروژه که به‌صورت پایلوت اجرا خواهد شد، به سازمان ملی بهره‌وری معرفی کند.  

پیشوایی ضمن استقبال از پیشنهادها و نقطه‌نظرات مدیران سازمان مدیریت صنعتی، در پاسخ به یکی از پیشنهادها مبنی بر «طرح آمایش سرزمینی به عنوان یکی از موضوعات مهم در حوزه بهره‌وری» گفت: در سازمان بهره‌وری کارگروهی تشکیل شده است که تلاش می‌کند موضوع بهره‌وری در سیاست‌های کلی کشور و برنامه هفتم توسعه لحاظ شود. ضروری است برای انجام اقدام‌ها تفکر اجرایی وجود داشته باشد و از بوروکراسی اجتناب شود. 

وی تاکید کرد: به‌رغم اینکه یکی از ماموریت‌های سازمان ارتقای بهره‌وری در بنگاه‌های اقتصادی است اما هنوز تکلیف قانونی برای این موضوع وجود ندارد. این در حالی است که سازمان مکلف است برنامه‌های ارتقای بهره‌وری 34 دستگاه ملی و مجموعه‌های تحت‌ تولیت آنها و برش‌های استانی‌شان به‌اضافه استانداری‌ها و 340 شرکت دولتی را پایش و ارزیابی کند. بنابراین سازمان مدیریت صنعتی در ارتقای بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند به سازمان بهره‌وری کمک کند.

 سرپرست سازمان ملی بهره‌وری ایران با بیان اینکه در حال حاضر مدیران خواهان طرح‌های بهره‌وری هستند که در شرکت‌شان تحول ایجاد کند و فقط به سند محدود نشود، تاکید کرد: مشاوران وظیفه تولید سند ندارند بلکه باید تحول ایجاد کنند. بنابراین باید در توانمندسازی مشاوران به‌صورت جدی کار شود و مشاوران بالینی تربیت کرد. بر این اساس سازمان به‌عنوان متولی ملی بهره‌وری می‌تواند قراردادهای بهره‌وری تنظیم و به سازمان‌ها ابلاغ کند. 

میرسامان پیشوایی با عنوان اینکه جایزه تعالی جزو بهترین‌ جایزه‌هایی است که در کشور اجرا می‌شود، تصریح کرد: آیین‌نامه اجرایی بند «ز» تبصره 18 قانون بودجه سال 1401 نیاز به بازنگری و اصلاح دارد تا آیین‌نامه اثربخشی شود. با بازنگری این آیین‌نامه می‌توان کیفیت و معنابخشی بهره‌وری را در سازمان‌ها بهبود بخشید.

وی در پایان با بیان اینکه نظام تدبیر کشور نیاز به بازطراحی دارد، گفت: سازمان ملی بهره‌وری ایران آمادگی دارد در زمینه‌‌های مشترک با سازمان مدیریت صنعتی و مرکز آموزش مدیریت دولتی تفاهم‌نامه انعقاد کند.

در ادامه این جلسه نیز همچنین شهلا سهرابی، رئیس مرکز آموزش مدیریت دولتی با تاکید بر همدلی و شبکه‌ای شدن ذی‌نفعان حوزه بهره‌وری، گفت: رسیدن به رشد ۲.۸ درصدی در گرو آموزش منابع انسانی در سطوح مختلف کارمندان و مدیران و توانمند کردن آنهاست. مرکز آموزش مدیریت دولتی هم آمادگی هرگونه تعامل و همکاری در این زمینه را دارد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اگر جریان گاز روسیه فردا قطع شود، گازی که در حال حاضر در ذخایر موجود است (35 درصد ذخایر پر است) پیش از پایان سال تمام خواهد شد و اروپا را در معرض زمستانی بی رحمانه قرار خواهد داد.
یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های نفت و گاز در جهان در حالی هفته گذشته به پایان رسید که دستاوردهای آن از حیث عقد قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها بی‌بدیل و چشمگیر بوده است.
خبرهای غیر رسمی حاکی از رقابت ناسالم روس‌ها در بازار فرآورده‌های نفتی دارد. این اتفاق در حالی به وقوع می‌پیوندد که روس‌ها در آستانه تحریم‌های انرژی شامل نفت‌خام، فرآورده‌های نفتی و گاز قرار گرفته‌اند و فعالان انرژی این کشور در بخش دولتی و خصوصی از هم‌اکنون در حال تمرین تحریم و ارزان‌فروشی و گرفتن سهم ایران در این بازارها هستند.

يادداشت
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
محمدجواد قبادبیگی/ نگاه استراتژیک و راهبردی به شعار‌های محوری سال و نیز تبیین فلسفه و چرایی نامگذاری‌های سالیانه مقام معظم رهبری ما را برآن می‌دارد که بی‌اندیشیم بیش از یک دهه پیوسته و مداوم معظم‌له توجه به مسائل و موضوعات اقتصادی و جهت دادن به تولید و اهمیت آن را محور و مبنای این سیاست‌ها قرار داده است.
پانزدهم فروردین‌ماه بود که دکتر علی عسکری، مهندس مهرداد عظیمی را به عنوان «مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب کرد، جایگاهی مهم در «هلدینگ» دیروز و «گروه» امروز‌ صنایع پتروشیمی خلیج فارس.
محمد اکبری/ پس از اکران فیلم "غلامرضا تختی" به کارگردانی بهرام توکلی و نویسندگی توکلی و سعید ملکان در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و پخش آن از تلویزیون در سال گذشته، مخاطب در این فیلم به مواردی از زندگی"تختی" مواجه شد که مرتبط با کار وی در سال‌های نوجوانی در "مسجد سلیمان، پایتخت نفت ایران" و پس از آن ارتباط وی با موضوع "ملی شدن نفت"، همچنین ارادت وی به شخص مرحوم مصدق بوده و از منظر پژوهش تاریخ نفت قابل بررسی و توجه است.
محمد اکبری/ روزنامه‌نگار بود و قلم تندی علیه خاندان پهلوی و انگلیس داشت، از اقدامات برجسته "صاحب ایده ملی کردن نفت" بستن سفارت انگلیس و اخراج سفیر آن از کشور بود، وزیر امور خارجه کابینه مصدق از دو حادثه جان سالم بدر برد اما در نهایت در دادگاه نظامی به جرم اقدام علیه سلطنت محکوم و مهر ماه سال ۱۳۳۳ تیرباران شد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :