Daneshenaft logo
سه شنبه 17 تیر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
دوشنبه 27 بهمن ماه 1393 | کد مطلب : 7890
مدیرعامل شرکت پتروپارس؛ بهره‌برداری از فاز ١٢ پارس جنوبی سیاسی نیست
مدیرعامل شرکت پتروپارس در آستانه افتتاح فاز ١٢ با بیان این که افتخار راه‌اندازی بزرگترین پروژه کشور متعلق به همه مدیران و متخصصان صنعت نفت کشور است، گفت: این افراد برآمده از بدنه کارشناسی وزارت نفت هستند و بحثهای سیاسی در تصمیمهای فنی و حفظ منافع ملی جایگاهی ندارد .

 

محمدجواد شمس ضمن بیان این مطلب، افزود: با توزیع بهینه منابع و امکانات توانستیم در طول ١٨ ماه بزرگترین پروژه صنعتی ایران را وارد مدار کنیم .

 

این مدیر صنعت نفت با بیان این‌که مدیریت بهینه پروژه با وجود محدودیت منابع مالی یکی از مهمترین عوامل افتتاح رسمی فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی است، گفت: پیشرفت فیزیکی فاز ١٢ تا دهم مردادماه ٩٢ برابر ٩٠,٦ درصد بود، در حالی که میزان تعهدهای مالی پروژه براساس صورت وضعهای پیشرفت کار دریافت شده از پیمانکاران تا آن تاریخ حدود ٨٠ درصد بوده است .

 

وی افزود: است که تا آن تاریخ هزینه‌های تعهدی سرمایه‌ای ٦٢٠٠ میلیون دلار در مقابل مجموع برآورد کل هزینه‌های سرمایه‌ای به میزان ٧٨٥٠ میلیون دلار بود .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس پیشرفت فیزیکی این پروژه تا نیمه بهمن ١٣٩٣ را ٩٧ درصد اعلام و افزود: پیشرفت تعهدات مالی پروژه براساس صورت وضع‌های پیشرفت کار دریافت شده تا این تاریخ به ٩٣ درصد رسیده است .

 

به گفته وی، هزینه‌های تعهدی سرمایه‌ای نیز تا این تاریخ به ٧٣٠٠ میلیون دلار بالغ شده است .

 

وی حجم فعالیتهای انجام شده در ١٨ ماه گذشته را بسیار زیاد و بیشتر مربوط به عملیات ساخت، نصب، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی اعلام کرد و افزود: با این حال بنا به روشهای متداول اندازه‌گیری پیشرفت پروژه، این فعالیتها اثر پیشرفت عددی زیادی در مقایسه با فعالیتهای خرید ندارند، هرچند که زمان‌بر بوده و از حساسیت اهمیت بالایی دارد .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس ادامه داد: در طول ١٨ ماه گذشته بیش از یک میلیارد دلار صرف هزینه‌های اجرای این فعالیتها شده است و چنانچه شرایط تامین مالی مساعدتر بود حتی بیش از این مبلغ نیز قابلیت جذب منابع مالی مابه ‌ازای پیشرفت کار وجود داشت .

 

جزییات فعالیتهای انجام شده در ١٨ ماه اخیر

 

وی مهم‌ترین اقدامهایی که از مردادماه ٩٢ تاکنون انجام شده است را شامل حفاری و تکمیل ١٢ حلقه چاه در محل سکوهای A ، B و C ، تکمیل عملیات پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی سکوی SPD ١٢A ، آغاز بهره‌برداری و آغاز انتقال گاز ترش از سکوی SPD ١٢A به پالایشگاه خشکی، تکمیل ساخت و نصب عرشه‌های SPD ١٢B و SPD ١٢C در سایت خرمشهر، حمل و نصب عرشه‌ها، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی آنها، آغاز بهره‌برداری و آغاز انتقال گاز ترش از سکوهای SPD ١٢B و SPD ١٢C به پالایشگاه خشکی و انجام فعالیتهای تکمیلی خطوط لوله دریایی نظیر تخلیه آب، خشک سازی و تزریق گاز بی اثر اعلام کرد .

 

شمس ادامه داد: تکمیل ساخت و همچنین حمل به ایران و نصب و راه‌اندازی SPM در دریا، تکمیل وساخت بخشهای مختلف پالایشگاه خشکی که مهمترین آنها شامل تزریق گاز ترش به پالایشگاه خشکی از ٤ بهمن ١٣٩٢، تکمیل عملیات ساخت، نصب و پیش راه‌اندازی ٦ ردیف شیرین سازی گاز، راه‌اندازی ردیفهای گازی فوق و ارسال گاز شیرین از آنها به شبکه سراسری و تکمیل عملیات نصب و پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی چهار ردیف توربوکمپرسورهای بزرگ انتقال گاز، تکمیل عملیات ساخت و نصب ٤ ردیف بازیافت و تولید گوگرد می شود .

 

وی با اشاره به راه‌اندازی ردیف نخست از واحد تولید گوگرد دانه بندی‌شده تصریح کرد: در مدت یاد شده عملیات پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی چهار مخزن بزرگ ذخیره میعانات گازی، عملیات پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی سه ردیف واحدهای دریافت گاز، عملیات ساخت، نصب و پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی ٦ ردیف دیگ بخار پالایشگاه تکمیل شده است .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس افزود: ساخت، نصب، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی همه واحدهای یوتیلیتی نظیر سیستم هوای فشرده٬ سیستم نیتروژن٬ حوضچه آبگیر٬ پستهای برق٬ آب صنعتی٬ تصفیه و دفع پسابهای صنعتی٬ سیستم آتش نشانی و اطفا حریق٬ سیستم کنترل مرکزی پالایشگاه و تکمیل و راه اندازی سیستم مشعلهای پالایشگاه همگی در ١٨ ماه اخیر انجام شده است .

 

وی با تاکید بر این که باید قبل از افتتاح رسمی به تولید مستمر می‌رسیدیم تصریح کرد: براین اساس تحقق تولید اولیه بعنوان مهمترین سنگ نشانه قرارداد در ٢٠ فروردین ١٣٩٣، بارگیری و صادرات ٨ محموله میعانات گازی از طریق SPM نصب شده به تانکرهای شناور به میزان کل بیش از ٩,٦ میلیون بشکه، تولید و تزریق حدود ٦ میلیون تن گاز شیرین به شبکه سراسری گاز کشور، انجام عملیات بهره‌برداری، تعمیرات و نگهداری پالایشگاه خشکی از اسفند سال ١٣٩٢ و انجام عملیات بهره‌برداری و نگهداری و تعمیرات از سکوهای دریایی A و B و C از بهمن سال ١٣٩٢ انجام شده است .

 

نمی‌خواستیم فاز ١٢ را ناتمام افتتاح کنیم

 

شمس با بیان این که با توجه به اهمیت تولید گاز از پارس جنوبی برای دولت یازدهم، نمی خواستیم این فاز را ناتمام و تصنعی افتتاح کنیم، تصریح کرد این که فاز ١٢ را از همان زمانی که ردیف اول شیرین سازی گاز آن به شبکه سراسری وصل شد به صورت رسمی افتتاح نکردیم به این دلیل بود که می‌خواستیم از تولید مستمر و پایدار تمام واحدها مطمئن شویم .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس افزود: با وارد مدار شدن ٦ ردیف شیرین سازی گاز و تولید مستمر آنها بدون هیچ مشکل دیگر، مطمئن شده‌ایم که به هدفمان یعنی تولید مستمر دست یافته‌ایم .

 

منتظر رسیدن به تولید مستمر بودیم نه بهره‌برداری سیاسی

 

شمس با بیان این که منظور عده‌ای را که می‌گویند می‌خواهیم از افتتاح این پروژه بهره‌برداری سیاسی داشته باشیم را متوجه نمی‌شوم، تصریح کرد: هیچ چیزی برای ما مقدس‌تر از بهره‌برداری هرچه سریع‌تر پروژه‌های در دست اجرا از جمله فاز ١٢ نیست؛ با این حال صبر کردیم تا خیالمان از جهت تولید مستمر راحت شود. ما یک پیمانکار حرفه‌ای هستیم و به اصول حرفه‌ای خود کاملا پای بندیم .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس درباره هزینه‌های انجام شده برای اجرای فاز ١٢ هم خاطرنشان کرد: قرارداد اجرای این فاز به صورت بیع متقابل در ٢٥ تیرماه ١٣٨٤ منعقد شد و ما هم مطابق قرارداد برای اجرایی کردن آن مناقصه‌های متعددی را تحت نظر کارفرما برگزار کردیم که نتایج تمامی آن مناقصات مورد تایید کارفرماست .

 

عوامل طولانی شدن اجرای فاز ١٢

 

وی مهم‌ترین عواملی که منجر به طولانی شدن اجرای فاز ١٢ شده را مشکلات فراوان در صدور مجوزهای صادرات برای بسیاری از تجهیزات، امتناع برخی از تامین کنندگان کالا و خدمات پروژه حتی پس از عقد قرارداد خرید به ارائه تجهیزات و خدمات، عدم تمایل به تمدید قراردادهای قبلی امضا شده برای تامین کالا و خدمات، طولانی شدن زمان فرآیند سفارش گذاری کالاها در پروژه و هزینه انتقال پول از طریق صرافی‌ها و همچنین هزینه‌های ناشی از تسعیر نرخ ارز به دلیل عدم امکان جابجایی دلار اعلام کرد .

 

پولی بدون حساب و کتاب در اختیار پیمانکار قرار ندادیم

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس مدیریت پروژه را یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در افتتاح این پروژه با وجود محدودیتهای شدید منابع مالی ذکر کرد و افزود: تامین منابع مالی در مقایسه با مدیریت پروژه از اهمیت کمتری برخوردار است و خوشبختانه توانستیم علاوه بر مدیریت پروژه به مدیریت مالی هم بپردازیم .

 

وی ادامه داد: در دوسال اخیر پتروپارس با جاری کردن سیستمهای نظارت دقیق و ورود به جزییات بیشتر از گذشته و توزیع منابع بین پیمانکاران براساس کاری که انجام می‌دادند سبب شد تا صرف هزینه‌ها نظام‌مند و کارآمدتر شود .

 

شمس تاکید کرد: در این مدت بدون حساب و کتاب پولی در اختیار پیمانکاران قرار ندادیم و با ورود در جزییات توانستیم تمام پیمانکاران سطوح پایین‌تر پروژه را شناسایی کنیم .

 

وی با بیان این که توزیع بهینه و بسیار حرفه‌ای منابع موجود منجر به افتتاح فاز ١٢ شد افزود: این پروژه برای ما تجارب جدیدی به همراه داشت به نحوی که ما پتروپارس را به عنوان یک شرکت توسعه یافته که در گذر زمان توانایی‌اش نهادینه شده است می‌دانیم و معتقدیم این شرکت براساس ضرورتهای زمان می‌تواند نحوه مدیریتهای متفاوتی را عرضه کند .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس ادامه داد: در اوج تحریمها و زمانی که شرکتهای بین‌المللی فاز ١٢ را ترک کردند ما توانستیم این موضوع را به نحو شایسته‌ای مدیریت کنیم. مثلا وقتی که شرکتهای اروپایی از دادن شیرهای کنترل و دیگر کالاهای بسیار حساس امتناع کردند، توانستیم به دلیل قابلیتهایی که داشتیم به مدیریت تک تک آنها پرداخته و تجهیزات جایگزین را با استانداردهای روز بکار بگیریم .

 

شمس گفت‌: این که فاز ١٢ در طول یکسال اخیر تولید مستمر و پایدار داشته است حاکی از این است که کار به صورت کاملا حرفه‌ای انجام شده است .

 

به گزارش شانا، با اجرای فاز ١٢ پارس جنوبی روزانه ١٧,٥ میلیون دلار درآمد ارزی با فرض قیمت نفت ٦٠ دلاری برای هر بشکه میعانات گازی به دست می آید .

 

فاز ١٢ پارس جنوبی بزرگترین پروژه صنعتی کشور است که در دهه نخست اسفند ماه ٩٣ و پس از گذشت ٩ سال از امضای قرارداد، به صورت رسمی گشایش می یابد .

 

طرح توسعه فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی ٢٥ تیرماه ١٣٨٤ با هدف استخراج و انتقال روزانه سه میلیارد فوت مکعب گاز از ٤٥ حلقه چاه در میدان گازی پارس جنوبی، از سوی شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب یک قرارداد بیع متقابل به شرکت پتروپارس لیمیتد واگذار شد .

 

با گشایش رسمی فاز ١٢ پارس جنوبی روزانه بیش از ١٧,٥ میلیون دلار و سالانه ٦ میلیارد دلار درآمد (با فرض قیمت ٦٠ دلار برای هر بشکه میعانات گازی) برای کشور به دست می آید .

 

همچنین براساس برآوردهای انجام شده بازگشت کل میزان سرمایه‌گذاری طرح در کمتر از ٣ سال از زمان بهره‌برداری محقق می شود .

 

میدان گازی فاز ١٢ پارس جنوبی واقع در بلوک جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با کشور قطر با مساحتی حدود ٢٠٦ کیلومتر مربع است .

 

تاسیسات فراساحل این پروژه در حدود ١٥٠ کیلومتری نوار ساحلی قرار دارد و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تنبک (٦٥ کیلومتری غرب عسلویه و ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ٢٢٠ هکتار قرار دارد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
این روزها بحث بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت از موضوعات مهم و پرحاشیه است و قصد ندارم در این نوشتار به این بحث ورود کنم.
علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی// خبر خوش اینکه سرانجام احداث پایانه صادرات نفتی ایران در سواحل جاسک در مکران آغاز شد. پس‌ از قریب به چهار دهه گفت‌وگوی ملی، با اجرای یک خط لوله صادراتی از تلمبه‌خانه‌های گوره بوشهر در نزدیکی جزیره خارک به جاسک فعلاً امکان روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت، خارج از تنگه هرمز، برای ایران فراهم می‌شود.
نویسندگان: حامد حقیقی، مهندس پروژه‌های ابزاردقیق، اداره مهندسی شرکت پتروشیمی مرجان (متانول هفتم) سامان دادگستر، سرپرست مهندسی عمومی، اداره مهندسی شرکت پتروشیمی مرجان (متانول هفتم)

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :