Daneshenaft logo
یکشنبه 28 بهمن ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 12 اسفند ماه 1393 | کد مطلب : 7931
مدیرعامل شرکت پتروپارس؛ آخرین واحد شیرین‌سازی گاز فاز 12 پارس جنوبی راه اندازی شد


تا کنون بیش از 143 میلیون نفر ساعت در این ابرپروژه ملی کار شده است که به عبارت دیگر هر ایرانی بیش از 2 ساعت در این پروژه کار کرده است.دانش نفت: مدیرعامل شرکت پتروپارس خبر از راه‌اندازی ششمین و آخرین واحد گازی پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی داد و گفت: در سال 93 با وجود تحریم‌ها، توانستیم با تلاش مضاعف با راه‌اندازی 6 واحد شیرین‌سازی، پالایشگاه عظیم فاز 12 پارس جنوبی را با تجهیزات پیشرفته و به صورت تولید مستمر آماده برگزاری جشن تولید در اسفندماه کنیم .

 

به گزارش دانش نفت،  محمدجواد شمس افزود: از 20 فروردین 1393 تولید اولیه با 500 میلیون فوت مکعب گاز شیرین در روز محقق شد و در طول یک سال گذشته، با سرلوحه قرار دادن سیاست های اقتصاد مقاومتی و با عزم ملی و مدیریت جهادی تمام دلسوزان صنعت نفت توانستیم به صورت شبانه روزی برنامه‌ریزی و فعالیت کنیم که نتیجه این اقدامات راه‌اندازی و در مدار قرار گرفتن ردیف‌های دوم تا پنجم شیرین‌سازی پالایشگاه بود و ششمین و آخرین ردیف نیز راه اندازی شده و تا پایان هفته در مدار تولید قرار ‌می‌گیرد .

 

راه اندازی 6 واحد در طول یک سال شبیه معجزه است

 

وی با اشاره به اینکه متخصصان و مهندسان صنعت نفت می‌دانند که در شرایط فعلی کشور، راه اندازی 6 واحد در طول یک سال، چیزی فراتر از معجزه است که جز با اعتقاد راسخ و باور به «توانستن» محقق نمی‌شد، اظهار داشت: این اقدام جهادی در زمان کوتاه، نیازمند یک مدیریت فنی و بهینه است که در یک سال اخیر با تدبیر وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران با موفقیت محقق شد .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس با اشاره به اینکه با وجود تنگناهای مالی، شرکت نفت نیز تا حد ممکن حمایت کرد تا عملیات اجرا استمرار داشته باشد، خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید پالایشگاه گازی مثل یک کارخانه کوچک نیست که شش ماهه راه اندازی شود. در طول یک سال اخیر مدیریت کلان وزارت نفت مجدانه پیگیر کار بود تا 6 واحد پالایشگاه راه‌اندازی شد و علاوه بر آن، یک ردیف بازیابی گوگرد نیز به بهره‌برداری رسید .

 

نصب و راه اندازی دو سکوی دریایی در سال 93 کار بزرگی است

 

شمس با تاکید بر اینکه در بخش دریا نیز اتفاقات بزرگی افتاده است که برای صنعت نفت و دانش مهندسی کشور یک افتخار محسوب می‌شود، تصریح کرد: در شرایطی که نصب و راه‌اندازی یک سکو در سال کار بزرگی است، امسال شاهد انتقال، نصب و راه اندازی دو سکوی B و C فاز 12 پارس جنوبی بودیم .

 

وی افزود: در بخش حفاری نیز برنامه‌ریزی و اقدامات منظمی انجام شد تا با وجود اعمال تحریم‌ها و ترک شرکت‌های بین‌المللی، با تزریق مالی و حمایت شرکت‌های ایرانی برای خرید تجهیزات و اقلام، کارها بدون وقفه ادامه پیدا کند .

 

مدیرعامل گروه پتروپارس خاطرنشان کرد: هم اکنون در پروژه فاز 12 تعداد 29 حلقه چاه به تولید رسیده و روزانه حدود 2 میلیارد فوت مکعب گاز از طریق سه سکوی دریایی و خطوط لوله دریائی مربوطه به تاسیسات خشکی ارسال می شود و نگرانی مسئولان برای کمبود گاز و کاهش فشار را برطرف کرده است .

 

تحریم ها موجب رشد پیمانکاران داخلی شد

 

شمس تاکید کرد: هرچند تحریم‌های ظالمانه از سرعت پیشرفت پروژه کاست و ما را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرد، اما خیر و برکات بسیاری داشت که یکی از آنها ارتقای توان داخلی و تقویت پیمانکاران کشور بود .

 

وی با بیان اینکه در ابتدای عقد قرارداد فاز 12، درصد مشارکت سهم ایرانی (Iranian Content) در اجرای پروژه حدود 51 درصد پیش بینی شده بود، اظهار داشت: شرایط در اثر تحریم‌ها به گونه ای رقم خورد که متخصصان و مهندسان کشور با تمام توان پای کار آمدند و با روحیه جهادی و انقلابی نگذاشتند که پروژه بر زمین بماند .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس افزود: در نتیجه همین روحیه، مشارکت ایرانی در بخش تاسیسات فراساحل به صورت کامل (100 درصد) توسط شرکت های پیمانکار ایرانی انجام و در بخش خشکی نیز حدود 75 درصد کار به پیمانکاران ایرانی سپرده شد .

 

فاز 12 پارس جنوبی ایرانی ترین پروژه صنعت نفت کشور است

 

وی افزود: نیروهای متخصص و کارآمد ما در حفاری پتروپارس با حمایت از سوی شرکت ملی نفت و شرکت نفت و گاز پارس توانستند برای اولین بار در کشور، تجهیزات تکمیل چاه را در کارخانه KCT تولید کرده و گلوگاه توقف پروژه‌های گازی را بر طرف نمایند. برای همین است که فاز 12 پارس جنوبی توانست به بهره‌برداری برسد و کمبود گاز کشور را جبران کند. بنابراین شاید بتوان فاز 12 پارس جنوبی را ایرانی ترین پروژه صنعت نفت کشور نامید .

 

این مدیر ارشد نفتی در خصوص درس آموخته های فاز 12 پارس جنوبی، گفت: قبلا در پروژه‌های فازهای قبلی پارس جنوبی، تمام یا حداقل بخشی از کار توسط شرکت‌های نفتی خارجی مانند توتال، انی یا استات اویل انجام می‌شد، در حالی که پتروپارس توانست برای اولین بار این ابرپروژه را از مراحل ابتدایی مطالعات پایه و مرحله برگزاری مناقصات متعدد و پیچیده و سپس ساخت و نصب و نهایتا راه اندازی با موفقیت به اجرا در آورد. همچنین برای اولین بار در پروژه‌های پارس جنوبی، پتروپارس موفق به مدیریت عملیات و راهبری فعالیت‌های پیچیده حفاری در دریا بدون مشارکت شرکت‌های نفتی خارجی شد .

 

وی افزود: تا کنون بیش از 143 میلیون نفر ساعت در این ابرپروژه ملی کار شده است که به عبارت دیگر می توانیم بگوییم، هر ایرانی بیش از 2 ساعت در این پروژه کار کرده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شرکت ملی گاز ایران با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی موفق شده است کارنامه درخشانی از عملکرد گازرسانی شهری، روستایی، نیروگاهی و صنعتی در کنار دستیابی به سهمی از تجارت جهانی گاز ارائه دهد.
رشد ۲۱ برابری ظرفیت نصب شده، ۹ برابری مجتمع‎ها، ۳۳,۵ برابری تولید محصولات و ۳۷ برابری صادرات، همه و همه از دستاورد‌های صنعت پتروشیمی ایران در ۴۰ سال اخیر است.
حسین سلیمانی، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و فعال انرژی در شرکت فرا سکو عسلویه/ یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتر کشورهای پیشرفته صنعتی است موضوع صرفه‌جویی در انرژی و منابع است.

يادداشت
احمد یارمحمدی، کارشناس حوزه انرژی/ بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که تعهدات فعلی ایران در توافقنامه پاریس اجرایی شود ١٥ درصد از ارزش تولیدات صنعت نفت و گاز کشور کاسته خواهد شد.
ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی کشور با خطوط لوله در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۵۷، ۹ برابر افزایش یافته و در سال ۹۶، رکورد انتقال بیش از ۱۲۳ میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده ثبت شده است.
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ الجزایر از سال ۱۹۵۸ به جرگه تولیدکنندگان نفت پیوسته و در سال ۱۹۶۹ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شده است.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ نباید از راهکارهای نافی هم برای فروش نفت استفاده کرد و اگر بدنبال شکستن تحریم های نفتی هستیم، عرضه نفت در بورس ابزار آن است.
قاسمعلی بازآیی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران/ فاوا به دنبال صنعت نفت یادگیرنده است و ایجاد زمینه‌های مناسب و مطلوب برای دستیابی به صنعت نفت پیشرفته، برنامه‌ریزی و هوشمندسازی فرآیندهای کسب‌وکار الکترونیک صنعت نفت، استقرار فراگیر و یکپارچه کاربردها و خدمات فاوا در صنعت نفت، ارتقای کارآیی و اثربخشی ارکان مدیریتی و اجرایی و دستیابی به سهم مناسب خدمات فنی و مهندسی از بازارهای هدف، از اهداف مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران است.
گفتمان
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :