Daneshenaft logo
شنبه 2 شهریور ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 12 اسفند ماه 1393 | کد مطلب : 7931
مدیرعامل شرکت پتروپارس؛ آخرین واحد شیرین‌سازی گاز فاز 12 پارس جنوبی راه اندازی شد


تا کنون بیش از 143 میلیون نفر ساعت در این ابرپروژه ملی کار شده است که به عبارت دیگر هر ایرانی بیش از 2 ساعت در این پروژه کار کرده است.دانش نفت: مدیرعامل شرکت پتروپارس خبر از راه‌اندازی ششمین و آخرین واحد گازی پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی داد و گفت: در سال 93 با وجود تحریم‌ها، توانستیم با تلاش مضاعف با راه‌اندازی 6 واحد شیرین‌سازی، پالایشگاه عظیم فاز 12 پارس جنوبی را با تجهیزات پیشرفته و به صورت تولید مستمر آماده برگزاری جشن تولید در اسفندماه کنیم .

 

به گزارش دانش نفت،  محمدجواد شمس افزود: از 20 فروردین 1393 تولید اولیه با 500 میلیون فوت مکعب گاز شیرین در روز محقق شد و در طول یک سال گذشته، با سرلوحه قرار دادن سیاست های اقتصاد مقاومتی و با عزم ملی و مدیریت جهادی تمام دلسوزان صنعت نفت توانستیم به صورت شبانه روزی برنامه‌ریزی و فعالیت کنیم که نتیجه این اقدامات راه‌اندازی و در مدار قرار گرفتن ردیف‌های دوم تا پنجم شیرین‌سازی پالایشگاه بود و ششمین و آخرین ردیف نیز راه اندازی شده و تا پایان هفته در مدار تولید قرار ‌می‌گیرد .

 

راه اندازی 6 واحد در طول یک سال شبیه معجزه است

 

وی با اشاره به اینکه متخصصان و مهندسان صنعت نفت می‌دانند که در شرایط فعلی کشور، راه اندازی 6 واحد در طول یک سال، چیزی فراتر از معجزه است که جز با اعتقاد راسخ و باور به «توانستن» محقق نمی‌شد، اظهار داشت: این اقدام جهادی در زمان کوتاه، نیازمند یک مدیریت فنی و بهینه است که در یک سال اخیر با تدبیر وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران با موفقیت محقق شد .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس با اشاره به اینکه با وجود تنگناهای مالی، شرکت نفت نیز تا حد ممکن حمایت کرد تا عملیات اجرا استمرار داشته باشد، خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید پالایشگاه گازی مثل یک کارخانه کوچک نیست که شش ماهه راه اندازی شود. در طول یک سال اخیر مدیریت کلان وزارت نفت مجدانه پیگیر کار بود تا 6 واحد پالایشگاه راه‌اندازی شد و علاوه بر آن، یک ردیف بازیابی گوگرد نیز به بهره‌برداری رسید .

 

نصب و راه اندازی دو سکوی دریایی در سال 93 کار بزرگی است

 

شمس با تاکید بر اینکه در بخش دریا نیز اتفاقات بزرگی افتاده است که برای صنعت نفت و دانش مهندسی کشور یک افتخار محسوب می‌شود، تصریح کرد: در شرایطی که نصب و راه‌اندازی یک سکو در سال کار بزرگی است، امسال شاهد انتقال، نصب و راه اندازی دو سکوی B و C فاز 12 پارس جنوبی بودیم .

 

وی افزود: در بخش حفاری نیز برنامه‌ریزی و اقدامات منظمی انجام شد تا با وجود اعمال تحریم‌ها و ترک شرکت‌های بین‌المللی، با تزریق مالی و حمایت شرکت‌های ایرانی برای خرید تجهیزات و اقلام، کارها بدون وقفه ادامه پیدا کند .

 

مدیرعامل گروه پتروپارس خاطرنشان کرد: هم اکنون در پروژه فاز 12 تعداد 29 حلقه چاه به تولید رسیده و روزانه حدود 2 میلیارد فوت مکعب گاز از طریق سه سکوی دریایی و خطوط لوله دریائی مربوطه به تاسیسات خشکی ارسال می شود و نگرانی مسئولان برای کمبود گاز و کاهش فشار را برطرف کرده است .

 

تحریم ها موجب رشد پیمانکاران داخلی شد

 

شمس تاکید کرد: هرچند تحریم‌های ظالمانه از سرعت پیشرفت پروژه کاست و ما را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرد، اما خیر و برکات بسیاری داشت که یکی از آنها ارتقای توان داخلی و تقویت پیمانکاران کشور بود .

 

وی با بیان اینکه در ابتدای عقد قرارداد فاز 12، درصد مشارکت سهم ایرانی (Iranian Content) در اجرای پروژه حدود 51 درصد پیش بینی شده بود، اظهار داشت: شرایط در اثر تحریم‌ها به گونه ای رقم خورد که متخصصان و مهندسان کشور با تمام توان پای کار آمدند و با روحیه جهادی و انقلابی نگذاشتند که پروژه بر زمین بماند .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس افزود: در نتیجه همین روحیه، مشارکت ایرانی در بخش تاسیسات فراساحل به صورت کامل (100 درصد) توسط شرکت های پیمانکار ایرانی انجام و در بخش خشکی نیز حدود 75 درصد کار به پیمانکاران ایرانی سپرده شد .

 

فاز 12 پارس جنوبی ایرانی ترین پروژه صنعت نفت کشور است

 

وی افزود: نیروهای متخصص و کارآمد ما در حفاری پتروپارس با حمایت از سوی شرکت ملی نفت و شرکت نفت و گاز پارس توانستند برای اولین بار در کشور، تجهیزات تکمیل چاه را در کارخانه KCT تولید کرده و گلوگاه توقف پروژه‌های گازی را بر طرف نمایند. برای همین است که فاز 12 پارس جنوبی توانست به بهره‌برداری برسد و کمبود گاز کشور را جبران کند. بنابراین شاید بتوان فاز 12 پارس جنوبی را ایرانی ترین پروژه صنعت نفت کشور نامید .

 

این مدیر ارشد نفتی در خصوص درس آموخته های فاز 12 پارس جنوبی، گفت: قبلا در پروژه‌های فازهای قبلی پارس جنوبی، تمام یا حداقل بخشی از کار توسط شرکت‌های نفتی خارجی مانند توتال، انی یا استات اویل انجام می‌شد، در حالی که پتروپارس توانست برای اولین بار این ابرپروژه را از مراحل ابتدایی مطالعات پایه و مرحله برگزاری مناقصات متعدد و پیچیده و سپس ساخت و نصب و نهایتا راه اندازی با موفقیت به اجرا در آورد. همچنین برای اولین بار در پروژه‌های پارس جنوبی، پتروپارس موفق به مدیریت عملیات و راهبری فعالیت‌های پیچیده حفاری در دریا بدون مشارکت شرکت‌های نفتی خارجی شد .

 

وی افزود: تا کنون بیش از 143 میلیون نفر ساعت در این ابرپروژه ملی کار شده است که به عبارت دیگر می توانیم بگوییم، هر ایرانی بیش از 2 ساعت در این پروژه کار کرده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در هفته‌های اخیر، تنش‌ها در منطقه خلیج فارس به عنوان مهم‌ترین شاهراه انرژی جهان افزایش یافته است.
جهانگیر پورهنگ، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان/ با اجرای اقدام‌هایی از جمله فروش گازهای مشعل، به‌سوزی مشعل‌ها و استفاده از دستگاه‌های فرآورش سیار، برنامه این شرکت برای مقابله حداکثری با گازسوزی دنبال می‌شود.
سایت و کانال تلگرامی میز نفت، اخیرا در حمله‌ای غیرمنصفانه و بدون ارائه حتی یک برگ مدارک و مستندات، منصور تقی‌زاده، رئیس سابق حراست هلدینگ را به فساد متهم کرده است.

يادداشت
عباس شهرآبادی، مدیر طرح ازدیاد برداشت میدان اهواز در پژوهشگاه صنعت نفت/ توسعه فناورانه میدان اهواز در قالب قراردادی که اواخر سال ۹۳ بین شرکت ملی نفت ایران و پژوهشگاه صنعت نفت منعقد شد، در دستور کار قرار گرفت.
نادر مروتی، کارشناس ارشد حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ امروزه مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها نه‌تنها بخش مهمی از ادبیات و فرهنگ شرکت‌ها را به خود اختصاص داده است، بلکه بخشی از بحث‌های آکادمیک، مجامع حرفه‌ای، سازمان‌های غیردولتی، مصرف‌کنندگان، کارکنان، تامین‌کنندگان، سهامداران و سرمایه‌گذاران شده است.
با وجود این حقیقت که رییس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷ از پیمان جوی پاریس خارج شد، بسیاری از شرکت‌ها، سیاستمداران و قانونگذاران این کشور هستند که هدف فاصله گرفتن از سوخت‌های فسیلی و کاهش انتشار کربن را رها نکرده‌اند.
ایران یکی از باسابقه‌ترین کشورهای استخراج‌کننده نفت و گاز است که عملیات اکتشاف نفت و گاز در سال ۱۲۸۰ شمسی در نواحی غرب آغاز شد و در نواحی جنوبی کشور ادامه یافت؛ به دنبال چند سال تلاش مستمر در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی اولین چاه اکتشافی و قابل بهره‌برداری در منطقه مسجدسلیمان حفاری و به نفت رسید.
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :