Daneshenaft logo
سه شنبه 3 اردیبهشت ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 12 اسفند ماه 1393 | کد مطلب : 7931
مدیرعامل شرکت پتروپارس؛ آخرین واحد شیرین‌سازی گاز فاز 12 پارس جنوبی راه اندازی شد


تا کنون بیش از 143 میلیون نفر ساعت در این ابرپروژه ملی کار شده است که به عبارت دیگر هر ایرانی بیش از 2 ساعت در این پروژه کار کرده است.دانش نفت: مدیرعامل شرکت پتروپارس خبر از راه‌اندازی ششمین و آخرین واحد گازی پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی داد و گفت: در سال 93 با وجود تحریم‌ها، توانستیم با تلاش مضاعف با راه‌اندازی 6 واحد شیرین‌سازی، پالایشگاه عظیم فاز 12 پارس جنوبی را با تجهیزات پیشرفته و به صورت تولید مستمر آماده برگزاری جشن تولید در اسفندماه کنیم .

 

به گزارش دانش نفت،  محمدجواد شمس افزود: از 20 فروردین 1393 تولید اولیه با 500 میلیون فوت مکعب گاز شیرین در روز محقق شد و در طول یک سال گذشته، با سرلوحه قرار دادن سیاست های اقتصاد مقاومتی و با عزم ملی و مدیریت جهادی تمام دلسوزان صنعت نفت توانستیم به صورت شبانه روزی برنامه‌ریزی و فعالیت کنیم که نتیجه این اقدامات راه‌اندازی و در مدار قرار گرفتن ردیف‌های دوم تا پنجم شیرین‌سازی پالایشگاه بود و ششمین و آخرین ردیف نیز راه اندازی شده و تا پایان هفته در مدار تولید قرار ‌می‌گیرد .

 

راه اندازی 6 واحد در طول یک سال شبیه معجزه است

 

وی با اشاره به اینکه متخصصان و مهندسان صنعت نفت می‌دانند که در شرایط فعلی کشور، راه اندازی 6 واحد در طول یک سال، چیزی فراتر از معجزه است که جز با اعتقاد راسخ و باور به «توانستن» محقق نمی‌شد، اظهار داشت: این اقدام جهادی در زمان کوتاه، نیازمند یک مدیریت فنی و بهینه است که در یک سال اخیر با تدبیر وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران با موفقیت محقق شد .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس با اشاره به اینکه با وجود تنگناهای مالی، شرکت نفت نیز تا حد ممکن حمایت کرد تا عملیات اجرا استمرار داشته باشد، خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید پالایشگاه گازی مثل یک کارخانه کوچک نیست که شش ماهه راه اندازی شود. در طول یک سال اخیر مدیریت کلان وزارت نفت مجدانه پیگیر کار بود تا 6 واحد پالایشگاه راه‌اندازی شد و علاوه بر آن، یک ردیف بازیابی گوگرد نیز به بهره‌برداری رسید .

 

نصب و راه اندازی دو سکوی دریایی در سال 93 کار بزرگی است

 

شمس با تاکید بر اینکه در بخش دریا نیز اتفاقات بزرگی افتاده است که برای صنعت نفت و دانش مهندسی کشور یک افتخار محسوب می‌شود، تصریح کرد: در شرایطی که نصب و راه‌اندازی یک سکو در سال کار بزرگی است، امسال شاهد انتقال، نصب و راه اندازی دو سکوی B و C فاز 12 پارس جنوبی بودیم .

 

وی افزود: در بخش حفاری نیز برنامه‌ریزی و اقدامات منظمی انجام شد تا با وجود اعمال تحریم‌ها و ترک شرکت‌های بین‌المللی، با تزریق مالی و حمایت شرکت‌های ایرانی برای خرید تجهیزات و اقلام، کارها بدون وقفه ادامه پیدا کند .

 

مدیرعامل گروه پتروپارس خاطرنشان کرد: هم اکنون در پروژه فاز 12 تعداد 29 حلقه چاه به تولید رسیده و روزانه حدود 2 میلیارد فوت مکعب گاز از طریق سه سکوی دریایی و خطوط لوله دریائی مربوطه به تاسیسات خشکی ارسال می شود و نگرانی مسئولان برای کمبود گاز و کاهش فشار را برطرف کرده است .

 

تحریم ها موجب رشد پیمانکاران داخلی شد

 

شمس تاکید کرد: هرچند تحریم‌های ظالمانه از سرعت پیشرفت پروژه کاست و ما را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرد، اما خیر و برکات بسیاری داشت که یکی از آنها ارتقای توان داخلی و تقویت پیمانکاران کشور بود .

 

وی با بیان اینکه در ابتدای عقد قرارداد فاز 12، درصد مشارکت سهم ایرانی (Iranian Content) در اجرای پروژه حدود 51 درصد پیش بینی شده بود، اظهار داشت: شرایط در اثر تحریم‌ها به گونه ای رقم خورد که متخصصان و مهندسان کشور با تمام توان پای کار آمدند و با روحیه جهادی و انقلابی نگذاشتند که پروژه بر زمین بماند .

 

مدیرعامل شرکت پتروپارس افزود: در نتیجه همین روحیه، مشارکت ایرانی در بخش تاسیسات فراساحل به صورت کامل (100 درصد) توسط شرکت های پیمانکار ایرانی انجام و در بخش خشکی نیز حدود 75 درصد کار به پیمانکاران ایرانی سپرده شد .

 

فاز 12 پارس جنوبی ایرانی ترین پروژه صنعت نفت کشور است

 

وی افزود: نیروهای متخصص و کارآمد ما در حفاری پتروپارس با حمایت از سوی شرکت ملی نفت و شرکت نفت و گاز پارس توانستند برای اولین بار در کشور، تجهیزات تکمیل چاه را در کارخانه KCT تولید کرده و گلوگاه توقف پروژه‌های گازی را بر طرف نمایند. برای همین است که فاز 12 پارس جنوبی توانست به بهره‌برداری برسد و کمبود گاز کشور را جبران کند. بنابراین شاید بتوان فاز 12 پارس جنوبی را ایرانی ترین پروژه صنعت نفت کشور نامید .

 

این مدیر ارشد نفتی در خصوص درس آموخته های فاز 12 پارس جنوبی، گفت: قبلا در پروژه‌های فازهای قبلی پارس جنوبی، تمام یا حداقل بخشی از کار توسط شرکت‌های نفتی خارجی مانند توتال، انی یا استات اویل انجام می‌شد، در حالی که پتروپارس توانست برای اولین بار این ابرپروژه را از مراحل ابتدایی مطالعات پایه و مرحله برگزاری مناقصات متعدد و پیچیده و سپس ساخت و نصب و نهایتا راه اندازی با موفقیت به اجرا در آورد. همچنین برای اولین بار در پروژه‌های پارس جنوبی، پتروپارس موفق به مدیریت عملیات و راهبری فعالیت‌های پیچیده حفاری در دریا بدون مشارکت شرکت‌های نفتی خارجی شد .

 

وی افزود: تا کنون بیش از 143 میلیون نفر ساعت در این ابرپروژه ملی کار شده است که به عبارت دیگر می توانیم بگوییم، هر ایرانی بیش از 2 ساعت در این پروژه کار کرده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بر اساس آخرین آمارها، هم‌اکنون صادرات نفت ایران در دو هفته اخیر در پایین‌ترین سطح ممکن قرار گرفته است و بنابر آمار ‏به‌دست آمده از سه مؤسسه ردیابی نفتکش‌ها، ایران در ماه آوریل کمتر از یک ‏میلیون بشکه نفت در روز صادر کرده و این درحالی‌ است که تنها چند روز دیگر از معافیت‌های تحریمی ‏باقیمانده است.
وزارت نفت برای فروش نفت در دوران تحریم باید از روش‌هایی استفاده کند که برای حاکمیت کاملاً شفاف بوده و برای دشمن شفاف نباشد.
ریاض نسبت به آینده اقتصادی آمریکا خوش‌بین نیست و تمایل به حذف دلار از معاملات نفتی عربستان را می‌توان به روند رو به رکود اقتصاد آمریکا مرتبط دانست.

يادداشت
سرنوشت فاز 11 که به غیر از فاز ۱۴، تنها فاز توسعه‌نیافته بزرگ‌ترین میدان گازی جهان در طرف ایران محسوب می‌شود، به نتیجه مذاکرات با چین گره خورده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که گزارش مربوط به تخلفات شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه عمدتا پیرامون شیوه قیمت گذاری و نحوه واگذاری این شرکت به بخش خصوصی به قوه قضاییه ارسال شود.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ با توجه به اینکه چالش صد سال اخیر کشور ما موضوع توسعه است، باید روی مفاهیمی چون بهینه‌سازی مصرف سوخت، کاهش شدت مصرف انرژی و واقعی کردن قیمت انرژی در ایران به اجماع رسیده و همگرایی داشته باشیم.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ به دلیل کاهش شدید تولید نفت عربستان و ونزوئلا، عرضه نفت در بازار جهانی نفت محدود شده است، اما همچنان نشانه‌های ناهمخوانی درباره دورنمای تقاضای نفت و سطح ذخیره‌سازی مشاهده می‌شود.
در بودجه سالیانه نروژ، دولت مجاز است کسری بودجه غیرنفتی را حداکثر به میزان سود سالیانه صندوق بازنشستگی، از درآمد‌های نفتی تأمین کند. مقدار سود سالیانه صندوق در طول سال‌های گذشته بین 3 تا 4 درصد متغیر بوده است.
گفتمان
بیژن زنگنه، وزیر نفت در نشست با نمایندگان استان خوزستان: اهواز پر از خط لوله است و هیچ جایی مانند این شهر در خطر نیست و از فکر کردن به این موضوع شب‌ها، خواب ندارم. بارها در مجلس و از تریبون‌های مختلف اعلام کردم که تأسیسات صنعت نفت فرسوده است و همکاران ما در مناطق نفت‌خیز با چنگ و دندان آن را اداره می‌کنند.
عربستان سعودی و امارات در حال ساخت سیستم‌های قدرتمند و پیشرفته انرژی خورشیدی هستند و امیدوار هستند که این حرکت گام بزرگی در حرکت دو کشور به سوی بهره‌برداری از منابع مختلف و غیرفسیلی انرژی در دهه آینده باشد
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :