Daneshenaft logo
پنجشنبه 1 اسفند ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 7 دی ماه 1398 | کد مطلب : 33531
کارشناس حوزه انرژی تاکید کرد:
ادامه صادرات پتروشیمی بی تفاوت به تحریم ها


عبدالرسول دشتی معتقد است که هیچگاه تحریم و دیگر عوامل خارجی نتوانسته اختلالی در صادرات پتروشیمی کشور ایجاد کند و بازار های هدف همچنان به قوت خود باقی مانده است.

عبدالرسول دشتی کارشناس حوزه نفت و انرژی در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری اگزیم نیوز اظهار کرد: کشور ما پس از انقلاب اسلامی تاکنون مورد تحریم های بیشماری با بهانه‌های مختلف قرار گرفته اما هیچگاه شرایط این چنینی باعث ایجاد التهاب در مدیریت و حفظ سازوکار ها نشده است.دشتی با اشاره به اینکه پتروشیمی ها بیشترین حجم از صادرات کشور ما را تشکل داده است، گفت: صادرات، بیشترین حساسیتی است که تحریم ها می تواند نسبت به کشور ایجاد کند اما ایران هر ساله بر حجم صادرات خود می‌افزاید.وی مهمترین راهکار را برای عبور از تحریم ها یکپارچگی شرکت های تخصصی فعال دانست و افزود: یکسان سازی رویکرد فعالان این حوزه به افزایش بازار های هدف و عبور از تحریم ها کمک شایانی می کند اما با توجه به خصوصی بودن تعداد چشم گیری از شرکت ها این امر دشوار است.کارشناس حوزه انرژی تشریح کرد: هرچند که شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان شرکتی مادر تخصصی باید مرجعی برای تشریح اعمال سیاست و مدیریت فعالان این بازار باشد اما برای استفاده حداکثری از موقعیت های طلایی، همراهی و یک صدایی تمام شرکت ها نیاز است.دشتی اضافه کرد: مدیریت نیاز بازار های هدف یکی از روش های تکنیکی برای تجارت متداوم تلقی می شود، از‌این‌رو با پیش گرفتن این رویکرد می توان چگونگی عرضه مواد پتروشیمی به بازار را جهت‌دهی و در دست گرفت.وی معتقداست: یکپارچگی در تصمیم های مهم و عملکرد به هنگام مزیت های دیگری همچون افزایش اقتدار و اعتبار کشور برای حضور در بازار های جدید را رقم می‌زند. کارشناس حوزه انرژی تاکید کرد: به طور حتم اقدام مجزا هر یک از هلدینگ های تخصصی برای گسترش بازار هدف نمی تواند نتیجه مطلوبی را حاصل کند.دشتی در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر فاش شدن نحوه مبارزه با تحریم ها به علت تصمیم های دیپلماسی که در دوره تحریم های پیشین اخذ شد، گفت: کشور در هر دوره ای از تحریم ها با جهت گیری مشتریان کالا های صادراتی خود رو به رو بوده، از‌این‌رو تغییر راهکار امری بدیهی است و برخورد های دیپلماسی اثری بر چگونگی حفظ و توسعه بازار هدف نمی گذارد.وی ابراز کرد: در تمام طول تاریخ صرفه تجاری محصولات صادراتی ایران به اثبات رسیده و نتیجه این موضوع را می توان در وجود مشتریان ثابتی همچون هند، چین، کشور های جنوب شرقی آسیا و .. مشاهده کرد.کارشناس حوزه انرژی مطرح کرد: مواد پتروشیمی، مورد نیاز تمام اقتصاد های جهان است از این رو با تحریم این محصول اقتصاد سایر کشور های جهان هم متضرر خواهند شد.دشتی در پایان سخنان خود طی این گفت و گو یادآور شد: با پیشرفت تکنولوژی و رشد تولید نیاز به محصولات پتروشیمی هم ارتقاء میابد و در واقع این مزیت ضامنی برای بقای بازار آینده است.

 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تشکیل یک شرکت خصوصی در قامت سرمایه‌گذار ارزی و ریالی که از سرمایه خرد مردمی نیز استفاده کرده و ساختاری شفاف دارد، راهکاری است که می‌تواند کمک حال صنعت نفت کشور باشد.
آمریکا از اثر کوتاه مدت تحریم ناامید شده و در حال کار کردن روی اثرات بلندمدت تحریم است تا اجازه ندهد ایران در حوزه اقتصاد به یک سیستم مقاوم نسبت به تحریم برسد.
دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی/ گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه نفت که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می‌شود و تاکنون بالغ بر ۸۰۰ نیاز فناورانه از سوی شرکت‌های صنعت نفت احصا شده است.

يادداشت
مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ «تولید داخل» وقتی در هر مجموعه‌ای تبدیل به یک باور و اقدام عملی شد؛ آن روز دیگر آن مجموعه و صنعت در هیچ «جنگ اقتصادی» و تحریمی بازنده نیست و سود آن برای صنعت و البته برای توسعه میهن اسلامی است.
آب، خاک و هوا سه عنصر حیات انسان در هر نقطه از زمین هستند که هر سه عنصر اینجا در عسلویه - در یکی از جنوبی‌ترین نقاط ایران - به دلیل توسعه شتابان صنعت طی ۲۰ سال اخیر - به خطر افتاده‌اند و حالا باید یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هزینه شود تا بتوان نادیده گرفتن محیط زیست در تمام این سال‌ها را جبران و مشکلات زیست محیطی منطقه را حل کرد.
دانشگاه اماراتی خلیفه نخستین کنسانتراتور خورشیدی در شهر هوشمند مصدر را نصب کرد که نخستین تاسیساتی است که درجه تابش هزاران اشعه خورشید را دارد و می‌تواند حرارت بیش از ۱۰۰۰ درجه سلسیوس را تولید کند. امارات متحده عربی قصد ندارد در تاریخ تنها به عنوان یک تولیدکننده نفت به خاطر آورده شود.
در حالی که همه توجهات به آرامکو معطوف بوده، ادنوک بدون این که مانند سعودی‌ها هیاهو راه بیاندازد، میلیاردها دلار در بازارهای خارجی جمع کرده است.
احساس خاندوزی، کارشناس اقتصادی/ دو شرکت «ملی نفت ایران» و «پالایش و پخش» انحصار سیاستگذاری بخش انرژی را در دست گرفته‌اند و تا زمانی که این وضعیت ادامه داشته باشد تغییر قیمت بنزین بی‌فایده است.
گفتمان
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :