Daneshenaft logo
جمعه 4 مهر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 10 دی ماه 1398 | کد مطلب : 33541
برگزاری یازدهمین اجلاس کنترل تولید صنعت پتروشیمی به میزبانی شرکت پتروشیمی مرجان


یازدهمین اجلاس کارشناسان کنترل تولید مجتمع‌های صنعت پتروشیمی روز شنبه هفتم دی‌ماه با هدف بهبود و پیشرفت و استانداردسازی فرآیند تولید و نیز افزایش تعاملات بین واحدهای پتروشیمی به میزبانی شرکت پتروشیمی مرجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پتروشیمی مرجان، در این اجلاس "سید جلال میر هاشمی" مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سخنانی بر نقش مهم کارشناسان کنترل تولید و تاثیرگذاری آنان در جهت‌دهی به فرآیند تولید تاکید کرد و گفت: واحدهای کنترل تولید بواسطه اهمیت وظایف و عملکرد مطلوب و نیز تامین اطلاعات مورد نیاز سیستم‌های بالادستی می‌توانند در خط اول تصمیم‌سازی قرار گیرند.

 وی با بیان این مطلب که صنعت پتروشیمی گل سرسبد صنایع کشور است تصریح کرد: صنعت پتروشیمی بواسطه متوسط ظرفیت ۸۲ درصدی تولید خود در زمینه های مختلف از لحاظ میزان و عملکرد تولید جایگاه ویژه‌ای دارد و با قاطعیت می‌گویم که هیچ صنعتی در کشور با این ظرفیت وجود ندارد.

مهندس میر هاشمی بیان کرد: بخش قابل توجهی از این کاهش تولید عوامل بیرونی است و این عملکرد از لحاظ تولید و تامین نیازهای داخلی کشور و نیز حرکت در راستای خودکفایی باعث شده است که جایگاه این صنعت روز به روز بالاتر و موقعیت واقعی خود را پیدا کند.

وی ادامه داد: برای اینکه این جایگاه واقعی را تثبیت کنیم و زمینه‌سازی خوبی برای مسئولین و تصمیم‌گیر‌ها انجام دهیم می‌بایست اطلاعات مورد نیاز را در اختیار همه قرار دهیم یکی از پایه‌های ارائه اطلاعات واحدهای کنترل تولید است.

مدیر کنترل تولید صنعت پتروشیمی کشور به اهمیت نقش آمار و اطلاعات در واحدهای کنترل تولید اشاره و در این ارتباط گفت: دنیای امروز دنیای تکنولوژی و سرعت اطلاعات است باید داده‌ها به اطلاعات تبدیل و با حرکت به سمت عقلانیت در تحقق اهداف ترسیم شده اهتمام نمائیم.

وی به وجود سامانه موجود در مجتمع های پتروشیمی اشاره و در ارتباط با عملکرد آن بیان کرد: این سامانه در کل کشور و حتی در وزارت نفت نمونه ندارد و با توجه به وضعیتی که وجود دارد بعنوان یک مبنا، مرجع و معیار برای سازمان های بالادستی قرار گرفته است و خروجی آن مورد اعتماد، تائید و استناد تمام افراد و سیستم‌های بالادستی است و باید سطح کارآیی آن را حفظ کنیم.

مهندس میر هاشمی در ادامه استفاده از نظرات ذینفعان را یک ضرورت دانست ودر این ارتباط خطاب به کارشناسان کنترل تولید گفت: ما نقطه نظرات ذینفعان را می‌گیریم و یک بخشی از ذینفعان مجتمع‌های تولیدی هستند هر نظری که شما دارید آماده شنیدن بازخورد آن برای بهبود ارتقای تولید هستیم ضمن اینکه یک سری ذینفع دیگر بالادستی ما هستند و وظیفه داریم تلفیقی از این دو سطح کلان داشته باشیم. وی در پایان از مهندس مسعودی مدیرعامل پتروشیمی مرجان به لحاظ میزبانی این اجلاس قدردانی کرد.

گفتنی است دومین سخنران این اجلاس مهندس قاسم مسعودی مدیر عامل پتروشیمی مرجان بود که پیرامون دستور کار جلسه به ایراد سخن پرداخت و گفت: برگزاری این اجلاس فرصت مطلوبی در راستای به اشتراک‌گذاری تجربیات کارشناسان کنترل تولید مجتمع‌های پتروشیمی کشور است وامیدوارم  که خروجی این اجلاس، راهگشا و منجر به تحول در انجام وظایف این حوزه گردد.

وی با قدردانی از تلاش موثر و هدفمند کارشناسان کنترل تولید  در تثبیت پایداری تولید صنایع پتروشیمی‌ عنوان کرد.

 دقت و سرعت عمل در گزارش ها و  نیز اهمیت اطلاعات و آمار در روند اجرای وظایف کنترل تولید واحد‌های پتروشیمی از اهمیت ویژه ای برخوردار و باید مورد مداقه قرار گیرد.

مدیر عامل پتروشیمی مرجان با تاکید بر این مطلب که گزارشات مفید و کاربردی مدیران کنترل تولید مبنای فعالیت تصمیم گیرندگان برای تصمیم سازی است وتاکنون دستاورد خوبی  به همراه داشته است  اظهار کرد: خروجی گزارشات مدیران کنترل تولید از ضریب دقت بالایی برخوردار  و در هیچ کجای صنعت تمرکز اطلاعات به این دقت عمل نداریم.

گفتنی است در ادامه برنامه های اجلاس مهندس اعتمادی نماینده کنترل تولید پتروشیمی مرجان در قالب گزارشی جامع و مدون به طرح موفقیت ها و اقدامات عملکردی این شرکت  پرداخت و گفت: شرکت پتروشیمی مرجان در فاز دوم عسلویه با ظرفیت تولید یک ۱.۶۵۰.۰۰۰ تن متانول درسال ودر زمینی بالغ بر ۷هکتار قرار دارد.

وی افزود: خوراک اصلی پتروشیمی مرجان گاز طبیعی است واز طریق شرکت ملی گاز توسط پتروشیمی دماوند تامین و علاوه برآن سرویسهای جانبی که جهت تولید متانول در این شرکت وجود دارد توسط پتروشیمی های دماوند و مبین و واحد جداسازی هوا ASU انجام میگیرد.

کارشناس کنترل تولید پتروشیمی مرجان در ادامه گزارش خود به تحلیل شاخص های عملکردی در محورهای، وضعیت نیروی انسانی، اقدامات رفاهی معیشتی، افتخارات ورزشی و اقدامات فرهنگی اجتماعی، برگزاری دوره های آموزشی، برگزاری جلسات تخصصی و ارتباط و تعامل مستمر با سهامداران، کسب عنوان شرکت پیشرو، برگزاری جلسات کمیته رفع تنگناهای تولید وچالشهای پیش روی این شرکت  پرداخت و ایشان همچنین با بهره گیری از کاربست مقاله تحقیقی خود اهمیت کنترل تولید در مدیریت مدرن ونیز چگونگی جایگاه بازار های منطقه ای و جهانی فروش و تولید متانول را برای شارکین در اجلاس به تفصیل تشریح  کرد

گفتنی است این اجلاس یک روزه  در سالن اجتماعات ساختمان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و به میزبانی پتروشیمی مرجان در تهران برگزار ودر اختتامیه آن از ۱۰ کارشناس برتر کنترل تولید تجلیل شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در شرایطی که بازدهی مصرف انرژی باید در دستور کار قرار گیرد، انرژی تلف شده نیروگاه‎های گازی کشور معادل مصرف گاز سالانه 5 میلیون نفر ایرانی است.
جایگاه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در رده‌بندی ICISحفظ شد، این مهم یکی از بهترین خبرهایی است که در کوران تحریم‌های سخت و ظالمانه ایالات متحده آمریکا شنیده شد.
توسعه گازرسانی افزون بر رفاه مردم، سبب توسعه صنایع وابسته یا همان صنایع خرد می‌شود و به کسب‌وکار کارخانه‌های کوچک سازنده کالاهای مورد نیاز صنعت گاز رونق می‌بخشد.

يادداشت
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :