Daneshenaft logo
دوشنبه 13 تیر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 29 آذر ماه 1399 | کد مطلب : 44192
مدیرعامل گروه توسعه و نوسازی صنایع گداختار از توانمندی سازندگان داخلی و نیروهای جوان کشور در گفتگو با دانش‌نفت خبر داد:
«تولد یک باور» با ساخت شیرهای دروازه‌ای برای انتقال نفت‌خام خط لوله گوره به جاسک


برای رونق تولید در شرکت‌های دانش بنیان مهمترین موضوع تسهیلگری در قوانینی می‌باشد که قانونگذار وضع نموده است در حوزهایی از جمله بیمه، مالیات، خدمات و ضمانت‌نامه‌های بانکی و در حوزه خودکفایی و خوداتکایی باید به مسئله توسعه پایدار در تمامی حلقه‌ها و زنجیره تامین توجه ویژه داشت و صنایع مادر به‌ویژه صنعت نفت با توجه به نقش و جایگاه مهم آن نیازمند تضمین توسعه پایدار است.

پیام خلیلی، مدیرعامل گروه توسعه و نوسازی صنایع گداختار، در گفت‌وگو با خبرنگار دانش نفت اظهار کرد: ساخت شیرهای دروازه‌ای برای انتقال نفت‌خام خط لوله گوره به جاسک به عنوان یک پروژه بسیار مهم و استراتژیک محسوب می‌شود که با همکاری مشترک شرکت ماشین‌سازی اراک توفیق ساخت این شیرها برای نخستین بار حاصل شده است و از افرادی که در راستای اثبات توانمندی سازندگان داخلی و بومی‌سازی این پروژه نقش مهمی ایفا کردند، بسیار سپاسگزاری می‌شود.

وی انجام این پروژه را در راستای اعتقاد به ساخت داخلی با رویکرد توسعه‌ای در شرکت گداختار برشمرد و تصریح کرد: این مهم از گذشته مد نظر بوده و اکنون با شدت بیشتری در حال انجام است و تبدیل به مرکز شتاب‌گیری در صنعت شیر‌آلات است و با رویکرد صادراتی بتوان از تمامی ظرفیت‌های درون کشور نهایت استفاده را با مشارکت و هم افزایی در کشور حاصل کرد.

وی عنوان کرد: متاسفانه در فرهنگ کاری و صنعتی کشور تجزیه شدن شرکت‌ها به طور مکرر مشاهده می‌شود اما بحث هم‌افزایی، مشارکت و ادغام که از استراتژی‌های جدی دوران سخت و رکود است به ندرت مشاهده می‌شود.

مدیرعامل گروه توسعه و نوسازی صنایع گداختار بیان کرد: بحث پیشنهاد مشارکت با مجموعه ماشین‌سازی اراک مطرح شد و با نظر مثبت از این پیشنهاد استقبال کردند و یک اتفاق مبارک و مشارکتی بین شرکت گداختار و مجموعه ماشین‌سازی اراک اتفاق افتاد که به تأسیس شرکت شیر‌آلات ماشین‌سازی - گداختار منجر شد.

خلیلی افزود: در این مسیر هر دو شرکت سعی کردند، ساخت و طراحی ولو جدید، در فرآیندهای قالب‌گیری، ریخته‌گری و فرآیندهای عملیات حرارتی، ماشین‌کاری، مونتاژ، تست و... توانستیم در یک کار گروهی خوب به نتایج خوبی دست پیدا کنیم و برای نخستین بار بزرگ‌ترین ولو کشور به ارتفاع ۷ متر با وزن ۲۵ تن و دارای مشخصه‌های فنی خاصی تولید کنیم و امیدواریم بتوان در ادامه مسیر با مشارکت شرکت ماشین‌سازی اراک و شرکت گداختار برای مملکت در بحث صادرات  نتایج بهتری را رقم بزنیم.

وی گفت: در کل زنجیره تامین این پروژه ۱۲۰۰ اشتغال مستقیم ایجاد شده است و نزدیک به ۸۰۰ تن ریختهگری این ولو‌ها بوده است خوشبختانه سفارش ۳۰ عدد ولو را داشتیم که  تاکنون ریخته‌گری آن ها با پیشرفت  ۸۰ درصدی مواجه بوده است به طوری که اولین ولو مورد تایید و رونمایی قرار گرفت و برای سایت و خط لوله گوره به جاسک حمل شد.

 مدیرعامل گروه توسعه و نوسازی صنایع گداختار عنوان کرد: شش ولو دیگر ظرف ۲ هفته آینده حمل  و در ۲ ماه آینده تمامی ولوها حمل و در سایت نصب می‌شود.

خلیلی افزود: تمام شیر‌آلات مورد استفاده در این خط  لوله اصلی بالغ بر ۱۰ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی برای کشور به دنبال داشته است که یکی از توفیقاتی است که در این پروژه میسر شد و دکتر ستاری معاون علمی؛ فناوری ریاست جمهوری برای آیین رونمایی حضور پیدا کردند و این اتفاق به دست توانمند سازندگان داخلی و نیروهای جوان بومی‌سازی شد و یکی از برکات تحریم که باعث خودباوری بود و ما از آن به عنوان داستان «تولد یک باور» یاد می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که شير نفتي توليد شده حائز چه ويژگي‌هايي است و كاربرد آن در صنعت نفت چيست گفت: شیر دروازه‌ای (‌Gate valve) گونه‌ای از شیرآلات صنعتی است که در آن از یک دریچه دایره‌ای یا مستطیلی برای باز و بسته کردن مسیر جریان سیال استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارد.

وی ادامه داد: یکی از انواع این نوع شیر، شیر دروازه‌ای تروکاندوئیت می‌باشد که عمده کاربرد آن در خطوط لوله انتقال است. این شیرها FULL PORT بوده و قابلیت عبور توپک (پیگ‌رانی) را دارند. در این شیرها افت فشار کمتر است و آب‌بندی این شیرها بر اساس تماس فلز با فلز (METAL SEATED) می‌باشد.

خلیلی تصریح کرد: دیسک این شیرها که به آن گیت نیز اطلاق می‌گردد، دارای دو سطح کاملاً صیقلی و موازی است در نتیجه سطح سیترینگ‌ها نیز موازی خواهند بود. به همین علت به این شیرها PARALLEL SEAT نیز گفته می‌شود.

به گفته وی متریال این شیر تولیدی برای خط لوله گوره جاسک با توجه به سیال خام در آن دارای خاصیت ضد خوردگی طبق استاندارد NACE MR 0175 می باشد که ریخته گری این شیر با این مشخصات و در تناژ ٢۵ تن برای اولین بار در ایران صورت گرفت.

وی ادامه داد: همچنین لازم به ذکر است مکانیزم باز و بست (Operation) این شیرآلات به صورت Power handwheel می باشد که خدا را شکر به یک موفقیت مهم دیگر در این مسیر رسیدیم و این نوع عملگر را برای اولین بار در داخل کشور تولید کردیم و دانش فنی آن بومی‌سازی شد.

وی در پاسخ به اینکه در سال جهش توليد، پيشنهاد جنابعالي براي رونق بيشتر توليد و خودكفايي و خود اتكايي در صنعت نفت چيست؟ چگونه مي‌توان تحريم‌ها را بي‌اثر كرد؟ گفت: برای رونق تولید در شرکت‌های دانش‌بنیان مهمترین موضوع تسهیلگری در قوانینی می‌باشد که قانونگذار وضع نموده است در حوزهایی از جمله بیمه، مالیات، خدمات و ضمانت‌نامه‌های بانکی و در حوزه خودکفایی و خوداتکایی باید به مسئله توسعه پایدار در تمامی حلقه‌ها و زنجیره تامین توجه ویژه داشت صنایع مادر به ویژه صنعت نفت با توجه به نقش و جایگاه مهمش نیازمند تضمین توسعه پایدار است.

به گفته وی اعتماد به توان و دانش متخصصین و نخبگان جوان ایرانی و همقدم شدن با آنان در مسیر توسعه موثرترین راه در راستای بی‌اثر نمودن تحریم های ناعادلانه است و بی شک نقطه عطف تحریم‌ها را می‌توان شناسایی، شکوفایی، رشد و پرورش استعدادهای داخلی دانست مرحله‌ای که این استعدادها از حالت بالقوه به بالفعل ارتقا می‌یابند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بومی‌سازی کالاهای استراتژیک خود نمونه‌ای بارز از تبدیل تهدید‌ها به فرصت است که این شرکت با اعتماد به دانش جوان ایرانی و بکارگیری حداکثر تلاش و توان خود به عنوان یک عضو کوچک اما تاثیرگذار، گام‌‌‌های بزرگی در حوزه شیرآلات صنعتی برداشته و در طی ۴٠ سال سابقه درخشان کاری توانسته است بیش از ١۴٠ هزار عدد از انواع شیرآلات صنعتی را طبق استانداردهای روز دنیا با برترین خدمات تحویل کارفرمایان محترم نماید و به عنوان بازوی کمکی وزارت نفت و انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران تاثیر ضربات تحریم را بر پیکره صنعت عظیم نفت کمرنگ نماید.

 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تولید پایدار و ایمن خوراک کلیدواژه نام‌آشنایی برای صنعت پتروشیمی است و همواره به این مولفه حیاتی برای حفظ و بقای این صنعت مولد و پیشران اقتصاد کشور با تامل بیشتر و نگاه عقلایی گسترده‌ای نگریسته شده است و ضرورت توجه به آن برای رونق مضاعف و جهش بنیادی تولید سرفصل مشترک همه واحد‌های تولیدی و دستور کار تصمیم‌سازان صنعت کشور بوده است.
بریکس می‌رود تا نظم نوینی از اقتصادهای نوظهور را در جهان طرح‌ریزی نماید. بریکس چیست و ماهیت وجودی‌اش کدام است؟
سه کشور ایران، روسیه و ونزوئلا با توجه به تفاوت نوع و میزان محدودیت‌های تحریمی، در کنار رقابت، همکاری‌های استراتژیکی را برای حفظ سهم خود از بازار نفت تعریف کرده‌اند.

يادداشت
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
محمدجواد قبادبیگی/ نگاه استراتژیک و راهبردی به شعار‌های محوری سال و نیز تبیین فلسفه و چرایی نامگذاری‌های سالیانه مقام معظم رهبری ما را برآن می‌دارد که بی‌اندیشیم بیش از یک دهه پیوسته و مداوم معظم‌له توجه به مسائل و موضوعات اقتصادی و جهت دادن به تولید و اهمیت آن را محور و مبنای این سیاست‌ها قرار داده است.
پانزدهم فروردین‌ماه بود که دکتر علی عسکری، مهندس مهرداد عظیمی را به عنوان «مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب کرد، جایگاهی مهم در «هلدینگ» دیروز و «گروه» امروز‌ صنایع پتروشیمی خلیج فارس.
محمد اکبری/ پس از اکران فیلم "غلامرضا تختی" به کارگردانی بهرام توکلی و نویسندگی توکلی و سعید ملکان در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و پخش آن از تلویزیون در سال گذشته، مخاطب در این فیلم به مواردی از زندگی"تختی" مواجه شد که مرتبط با کار وی در سال‌های نوجوانی در "مسجد سلیمان، پایتخت نفت ایران" و پس از آن ارتباط وی با موضوع "ملی شدن نفت"، همچنین ارادت وی به شخص مرحوم مصدق بوده و از منظر پژوهش تاریخ نفت قابل بررسی و توجه است.
محمد اکبری/ روزنامه‌نگار بود و قلم تندی علیه خاندان پهلوی و انگلیس داشت، از اقدامات برجسته "صاحب ایده ملی کردن نفت" بستن سفارت انگلیس و اخراج سفیر آن از کشور بود، وزیر امور خارجه کابینه مصدق از دو حادثه جان سالم بدر برد اما در نهایت در دادگاه نظامی به جرم اقدام علیه سلطنت محکوم و مهر ماه سال ۱۳۳۳ تیرباران شد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :