Daneshenaft logo
یکشنبه 12 تیر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
بریکس می‌رود تا نظم نوینی از اقتصادهای نوظهور را در جهان طرح‌ریزی نماید. بریکس چیست و ماهیت وجودی‌اش کدام است؟
پنجشنبه 9 تیر ماه 1401
علی‌رغم افزایش ضریب سوددهی پالایشگاه‌های دنیا طی سال گذشته، پتروپالایشگاه‌های داخلی در این سال پیشرفت چندانی نداشته‌اند و از همین جهت لازم است وزارت نفت توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.
شنبه 28 خرداد ماه 1401
ایالات متحده آمریکا در ادامه سیاست خصمانه خویش بر ضد ملت ایران در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر شد، مدعی تحریم شبکه فروش محصولات پتروشیمی ایران شده است.
جمعه 27 خرداد ماه 1401
کمبود گندم، ذرت و سایر نهاده‌ها و خطر قحطی در جهان به واسطه جنگ اوکراین، نقل محافل سیاسی و اقتصادی دنیاست. در این میان اما تحریم انرژی روسیه، خطری قابل توجه برای تهدید صادرات نفت و فرآورده‌‌های نفتی کشورمان است که زمزمه‌های آن به گوش می‌رسد.
شنبه 7 خرداد ماه 1401
دامپینگ روس‌ها در بازار نفت و فرآورده‌ها؛
خبرهای غیر رسمی حاکی از رقابت ناسالم روس‌ها در بازار فرآورده‌های نفتی دارد. این اتفاق در حالی به وقوع می‌پیوندد که روس‌ها در آستانه تحریم‌های انرژی شامل نفت‌خام، فرآورده‌های نفتی و گاز قرار گرفته‌اند و فعالان انرژی این کشور در بخش دولتی و خصوصی از هم‌اکنون در حال تمرین تحریم و ارزان‌فروشی و گرفتن سهم ایران در این بازارها هستند.
شنبه 24 اردیبهشت ماه 1401
اتحادیه اروپا از بسته تحریمی نفت روسیه رونمایی کرد که بر اساس این بسته تحریمی؛ ۱- به مدت یک ماه تا ژوئن، حمل‌و‌نقل نفت روسیه یا بیمه کردن آن در سرتاسر جهان مشمول تحریم خواهد شد و ۲- واردات نفت‌خام روسیه بتدریج و در مدت ۶ ماه و فراورده‌های پالایشی تا پایان سال در اروپا متوقف می‌شود.
شنبه 17 اردیبهشت ماه 1401
واشنگتن پست: اروپایی‌ها گزینه‌های کافی برای فاصله گرفتن از گاز روسیه بدون آنکه درگیر مشکلات جدی اقتصادی شوند، ندارند
شنبه 17 اردیبهشت ماه 1401
تاریخ اقدام‌های صورت گرفته در صنایع نفت و پتروشیمی کشور گویای این واقعیت است که اجرای طرح‌های این صنعت در هر گوشه‌ای از کشور به‌ویژه مناطق محروم با خود عمران و آبادی و توسعه خدمات رفاهی، درمانی و تفریحی متخلف برای ساکنان آن مناطق را به همراه داشته است.
چهارشنبه 24 فروردین ماه 1401
میدان نفتی - گازی آرش (الدورا) از میادین مشترک ایران، با کشورهای کویت و عربستان می‌باشد که در سال‌های اخیر به محل اختلاف میان سه کشور تبدیل شده و مقامات کویتی اخیرا ادعاهایی در این زمینه داشته اند که مقامات ایرانی محکم و مستدل پاسخ آن را داده اند.
سه شنبه 23 فروردین ماه 1401
نکاتی درباره افزایش ظرفیت تولید نفت ایران؛ آمار و ارقام دروغ نمی‌گویند
بازگشت ظرفیت تولید نفت ایران به پیش از تحریم‌ها؛ جمله‌ای که در چند روز گذشته به کرات از رسانه‌های مختلف و از زبان مسئولان وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران شنیده شده است.
دوشنبه 15 فروردین ماه 1401
با آغاز جنگ اوکراین و تنش گازی بین روسیه و اروپا، کشورهای اروپایی تلاش دارند به مرور وابستگی گازی خود به روسیه را کاهش داده و به دنبال گزینه‌های جایگزین هستند که ایران به عنوان دومین دارنده ذخائر گاز طبیعی جهان، یکی از این کشورهاست.
دوشنبه 15 فروردین ماه 1401
مبنای بودجه سال ۱۴۰۱ دولت سیزدهم مشخص شد؛ نفت ۷۰ دلار و فروش روزانه ۱.۴ میلیون بشکه‌ای نفت.
شنبه 7 اسفند ماه 1400
پس از هشت سال انحراف منابع صندوق توسعه ملی در بودجه، برای سال آینده سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی کامل پرداخت می‌شود که معادل 137 هزار میلیارد تومان است.
شنبه 7 اسفند ماه 1400
نمایشگاه تخصصی صنعت نفت خوزستان با هدف توسعه توان راهبری پروژه‌ها و بومی‌سازی تجهیزات صنعت نفت در ۱۷ الی ۲۰ بهمن ماه سال جاری برگزار شد.
یکشنبه 1 اسفند ماه 1400
شرایط فعلی بازار نفت نشان می‌دهد که با کاهش تبعات ویروس کرونا و افزایش تقاضا، فضا برای حضور ایران در بازار نفت افزایش یافته و اوپک نیز برای این مساله مدیریت خوبی خواهد داشت؛ بی‌شک ورود ایران به بازار نفت می‌تواند بسیاری از چالش‌های فعلی را نیز کاهش دهد.
شنبه 30 بهمن ماه 1400
آمارهای موجود در خصوص متغیرهای تاثیرگذاری مانند رشد اقتصادی، تورم و اشتغال در سال‌های اخیر، نمایانگر کاهش نسبی تولید ناخالص داخلی علت فقدان مدیریت جریان نقدینگی به سمت بخش واقعی اقتصاد است.
شنبه 30 بهمن ماه 1400
از نگاه نگارنده، هر رویداد و اتفاقی که یک رویکرد مثبت و پیشبرنده را برای کشور و اقتصاد آن رقم بزند، بسیار مهم و راهبردی است و از برگزارکنندگان چنین رویدادهایی بایستی به بهترین نحو ممکن تقدیر و تشکر کرد.
شنبه 23 بهمن ماه 1400
بررسی فاجعه‌ای که منجر به اعتصاب شرکت نفت و نهایتا پیروزی انقلاب اسلامی شد؛
دو رخداد مهم و اسفناک یعنی واقعه‌ آتش‌سوزی سینما رکس آبادان در مرداد و کشتار شهریور در میدان ژاله تهران، نقطه آغاز اعتصابات گسترده کارگران و کارمندان صنعت نفت ایران علیه حکومت شاه را رقم زد و در ادامه با همین سازمان‌دهی و استمرار اعتصابات بود که افق پیروزی انقلاب اسلامی و خط پایان شکست رژیم پهلوی نمایان شد.
شنبه 23 بهمن ماه 1400
۲۰ دی‌ماه سال ۹۵ در اقدامی عجیب یکی از فعالان صنعت شیر و لبنیات که تجربه‌ای در زمینه مسائل نفتی نداشت در مزایده فروش این پالایشگاه پیروز شد و مسئولین سازمان خصوصی‌سازی دولت دوازدهم تا امروز به جهت تأیید صلاحیت فرد مذکور توسط نهادهای ناظر بازخواست نشده‌اند.
شنبه 16 بهمن ماه 1400
تنها با گذشت ۴ ماه از استقرار نیروهای انقلابی و کارآمد در مجموعه‌های تخصصی نفت، آواربرداری به جا مانده از دولت روحانی و هم‌قطارانش توسط متخصصان و متعهدان در بخش‌های مختلف نفت آغاز شد.
جمعه 15 بهمن ماه 1400

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تولید پایدار و ایمن خوراک کلیدواژه نام‌آشنایی برای صنعت پتروشیمی است و همواره به این مولفه حیاتی برای حفظ و بقای این صنعت مولد و پیشران اقتصاد کشور با تامل بیشتر و نگاه عقلایی گسترده‌ای نگریسته شده است و ضرورت توجه به آن برای رونق مضاعف و جهش بنیادی تولید سرفصل مشترک همه واحد‌های تولیدی و دستور کار تصمیم‌سازان صنعت کشور بوده است.
بریکس می‌رود تا نظم نوینی از اقتصادهای نوظهور را در جهان طرح‌ریزی نماید. بریکس چیست و ماهیت وجودی‌اش کدام است؟
سه کشور ایران، روسیه و ونزوئلا با توجه به تفاوت نوع و میزان محدودیت‌های تحریمی، در کنار رقابت، همکاری‌های استراتژیکی را برای حفظ سهم خود از بازار نفت تعریف کرده‌اند.

يادداشت
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
محمدجواد قبادبیگی/ نگاه استراتژیک و راهبردی به شعار‌های محوری سال و نیز تبیین فلسفه و چرایی نامگذاری‌های سالیانه مقام معظم رهبری ما را برآن می‌دارد که بی‌اندیشیم بیش از یک دهه پیوسته و مداوم معظم‌له توجه به مسائل و موضوعات اقتصادی و جهت دادن به تولید و اهمیت آن را محور و مبنای این سیاست‌ها قرار داده است.
پانزدهم فروردین‌ماه بود که دکتر علی عسکری، مهندس مهرداد عظیمی را به عنوان «مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب کرد، جایگاهی مهم در «هلدینگ» دیروز و «گروه» امروز‌ صنایع پتروشیمی خلیج فارس.
محمد اکبری/ پس از اکران فیلم "غلامرضا تختی" به کارگردانی بهرام توکلی و نویسندگی توکلی و سعید ملکان در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و پخش آن از تلویزیون در سال گذشته، مخاطب در این فیلم به مواردی از زندگی"تختی" مواجه شد که مرتبط با کار وی در سال‌های نوجوانی در "مسجد سلیمان، پایتخت نفت ایران" و پس از آن ارتباط وی با موضوع "ملی شدن نفت"، همچنین ارادت وی به شخص مرحوم مصدق بوده و از منظر پژوهش تاریخ نفت قابل بررسی و توجه است.
محمد اکبری/ روزنامه‌نگار بود و قلم تندی علیه خاندان پهلوی و انگلیس داشت، از اقدامات برجسته "صاحب ایده ملی کردن نفت" بستن سفارت انگلیس و اخراج سفیر آن از کشور بود، وزیر امور خارجه کابینه مصدق از دو حادثه جان سالم بدر برد اما در نهایت در دادگاه نظامی به جرم اقدام علیه سلطنت محکوم و مهر ماه سال ۱۳۳۳ تیرباران شد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :