Daneshenaft logo
چهارشنبه 26 مرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
«گروه اقتصادی صندوق‌ بازنشستگی نفت در دولت سیزدهم، طرح «ایران ال‌ان‌جی» را در فهرست برنامه‌های توسعه‌ای اقتصادی قرار داد؛
ایران با وجود آنکه 18 درصد از گاز جهان را در خود جای داده است اما تنها 2 درصد از بازار این تجارت پرسود را در اختیار دارد.
شنبه 22 مرداد ماه 1401
ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا بشمار می رود و حائز رتبه اول جهان در ذخایر توامان نفت و گاز (معادل شبكه نفت‌خام) است و این مزیت ممتاز و بی‌بدیع كشورمان در تولید ثروت است.
شنبه 22 مرداد ماه 1401
در فروش نفت شاهد اقدام‌ها و کارهای بزرگی از سوی دولت سیزدهم و مجموعه وزارت نفت هستیم. شرایط امروز در حوزه انرژی جهان ما را وادار می‌کند که تصمیم‌های اولویت‌دار برای کشور و منطقه اتخاذ کنیم.
شنبه 8 مرداد ماه 1401
روز سه‌شنبه گذشته شرکت ملی نفت ایران و غول انرژی روسیه بزرگترین تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری خارجی را به امضا رساندند که بر اساس آن گازپروم، غول انرژی روسیه حدود ۴۰ میلیارد دلار در میادین نفتی و گازی کشورمان سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این تفاهم‌نامه البته غیرتعهدآور است و برای الزام‌آور شدن آن بایستی این تفاهم‌نامه به قرارداد تبدیل شود که پروسه‌ای زمان‌بر خواهد بود.
شنبه 1 مرداد ماه 1401
بزرگ‌ترین تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت ایران با گازپروم روسیه به امضا رسید تا تدابیر و تلاش‌های مهندس اوجی، وزیر نفت و تیم مدیریتی وی به ثمر بنشیند.
شنبه 1 مرداد ماه 1401
پول جهانی جدیدی که جایگزین دلار و یورو می‌شود؛
کارشناسان متفق‌القول اعتقاد دارند که چنانچه ایران به عنوان عضو بریکس شناخته شود، عملا چیزی به نام تحریم حتی در حد تبلیغ بر ایران اثری نخواهد داشت؛ همان‌گونه که روی چین و روسیه هم موثر نبود و بر این اساس بریکس؛ خنثی‌کننده تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران خواهد بود.
شنبه 25 تیر ماه 1401
عزم بریکس با تحولات جهانی جزم تر شده است. در آخرین تحولات در این حوزه کارشناسان معتقدند؛ پیوستن ایران و آرژانتین به گروه بریکس باعث می‌شود که بلوک بریکس با ۳۳ درصد GNP دنیا، بزرگترین قدرت اقتصادی شود.
شنبه 18 تیر ماه 1401
بریکس می‌رود تا نظم نوینی از اقتصادهای نوظهور را در جهان طرح‌ریزی نماید. بریکس چیست و ماهیت وجودی‌اش کدام است؟
پنجشنبه 9 تیر ماه 1401
علی‌رغم افزایش ضریب سوددهی پالایشگاه‌های دنیا طی سال گذشته، پتروپالایشگاه‌های داخلی در این سال پیشرفت چندانی نداشته‌اند و از همین جهت لازم است وزارت نفت توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.
شنبه 28 خرداد ماه 1401
ایالات متحده آمریکا در ادامه سیاست خصمانه خویش بر ضد ملت ایران در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر شد، مدعی تحریم شبکه فروش محصولات پتروشیمی ایران شده است.
جمعه 27 خرداد ماه 1401
کمبود گندم، ذرت و سایر نهاده‌ها و خطر قحطی در جهان به واسطه جنگ اوکراین، نقل محافل سیاسی و اقتصادی دنیاست. در این میان اما تحریم انرژی روسیه، خطری قابل توجه برای تهدید صادرات نفت و فرآورده‌‌های نفتی کشورمان است که زمزمه‌های آن به گوش می‌رسد.
شنبه 7 خرداد ماه 1401
دامپینگ روس‌ها در بازار نفت و فرآورده‌ها؛
خبرهای غیر رسمی حاکی از رقابت ناسالم روس‌ها در بازار فرآورده‌های نفتی دارد. این اتفاق در حالی به وقوع می‌پیوندد که روس‌ها در آستانه تحریم‌های انرژی شامل نفت‌خام، فرآورده‌های نفتی و گاز قرار گرفته‌اند و فعالان انرژی این کشور در بخش دولتی و خصوصی از هم‌اکنون در حال تمرین تحریم و ارزان‌فروشی و گرفتن سهم ایران در این بازارها هستند.
شنبه 24 اردیبهشت ماه 1401
اتحادیه اروپا از بسته تحریمی نفت روسیه رونمایی کرد که بر اساس این بسته تحریمی؛ ۱- به مدت یک ماه تا ژوئن، حمل‌و‌نقل نفت روسیه یا بیمه کردن آن در سرتاسر جهان مشمول تحریم خواهد شد و ۲- واردات نفت‌خام روسیه بتدریج و در مدت ۶ ماه و فراورده‌های پالایشی تا پایان سال در اروپا متوقف می‌شود.
شنبه 17 اردیبهشت ماه 1401
واشنگتن پست: اروپایی‌ها گزینه‌های کافی برای فاصله گرفتن از گاز روسیه بدون آنکه درگیر مشکلات جدی اقتصادی شوند، ندارند
شنبه 17 اردیبهشت ماه 1401
تاریخ اقدام‌های صورت گرفته در صنایع نفت و پتروشیمی کشور گویای این واقعیت است که اجرای طرح‌های این صنعت در هر گوشه‌ای از کشور به‌ویژه مناطق محروم با خود عمران و آبادی و توسعه خدمات رفاهی، درمانی و تفریحی متخلف برای ساکنان آن مناطق را به همراه داشته است.
چهارشنبه 24 فروردین ماه 1401
میدان نفتی - گازی آرش (الدورا) از میادین مشترک ایران، با کشورهای کویت و عربستان می‌باشد که در سال‌های اخیر به محل اختلاف میان سه کشور تبدیل شده و مقامات کویتی اخیرا ادعاهایی در این زمینه داشته اند که مقامات ایرانی محکم و مستدل پاسخ آن را داده اند.
سه شنبه 23 فروردین ماه 1401
نکاتی درباره افزایش ظرفیت تولید نفت ایران؛ آمار و ارقام دروغ نمی‌گویند
بازگشت ظرفیت تولید نفت ایران به پیش از تحریم‌ها؛ جمله‌ای که در چند روز گذشته به کرات از رسانه‌های مختلف و از زبان مسئولان وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران شنیده شده است.
دوشنبه 15 فروردین ماه 1401
با آغاز جنگ اوکراین و تنش گازی بین روسیه و اروپا، کشورهای اروپایی تلاش دارند به مرور وابستگی گازی خود به روسیه را کاهش داده و به دنبال گزینه‌های جایگزین هستند که ایران به عنوان دومین دارنده ذخائر گاز طبیعی جهان، یکی از این کشورهاست.
دوشنبه 15 فروردین ماه 1401
مبنای بودجه سال ۱۴۰۱ دولت سیزدهم مشخص شد؛ نفت ۷۰ دلار و فروش روزانه ۱.۴ میلیون بشکه‌ای نفت.
شنبه 7 اسفند ماه 1400
پس از هشت سال انحراف منابع صندوق توسعه ملی در بودجه، برای سال آینده سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی کامل پرداخت می‌شود که معادل 137 هزار میلیارد تومان است.
شنبه 7 اسفند ماه 1400

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران با وجود آنکه 18 درصد از گاز جهان را در خود جای داده است اما تنها 2 درصد از بازار این تجارت پرسود را در اختیار دارد.
در اکثر منابع اصول پدافند غیرعامل موارد چندگانه‌ای معرفی شده‌اند که غالباً در حوزه‌های عملیاتی می‌باشند و البته از جنبه پدافندی و امنیتی بسیار حائز اهمیت هستند.
ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا بشمار می رود و حائز رتبه اول جهان در ذخایر توامان نفت و گاز (معادل شبكه نفت‌خام) است و این مزیت ممتاز و بی‌بدیع كشورمان در تولید ثروت است.

يادداشت
بارش پترودلار به بعضی از کشورهای منطقه خلیج فارس کمک کرده است بدهی خود را پرداخت کنند و برای بعضی دیگر، نقدینگی لازم برای متنوع کردن اقتصادهای وابسته به نفت را فراهم کرده است، اما وعده‌های این دولت‌ها برای انضباط مالی را به بوته آزمون می‌گذارد.
محمدجواد قبادبیگی/ در دنیای خبرنگاری و رسانه‌ای امروز، نقش روشنگری و آگاهی‌بخشی دو مولفه و کارکرد مهم و اساسی هستند که در جای خود و به‌ویژه در عرصه‌های مختلف خبررسانی و انعکاس رویداد به طور صحیح و به موقع مسیر تعالی و یا به تعبیری ارزش‌آفرینی را برای مانع‌زدایی در تولید و تحولات صنعتی هموار و توسعه همه‌جانبه را در جامعه فراهم می نماید.
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
محمدجواد قبادبیگی/ نگاه استراتژیک و راهبردی به شعار‌های محوری سال و نیز تبیین فلسفه و چرایی نامگذاری‌های سالیانه مقام معظم رهبری ما را برآن می‌دارد که بی‌اندیشیم بیش از یک دهه پیوسته و مداوم معظم‌له توجه به مسائل و موضوعات اقتصادی و جهت دادن به تولید و اهمیت آن را محور و مبنای این سیاست‌ها قرار داده است.
پانزدهم فروردین‌ماه بود که دکتر علی عسکری، مهندس مهرداد عظیمی را به عنوان «مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب کرد، جایگاهی مهم در «هلدینگ» دیروز و «گروه» امروز‌ صنایع پتروشیمی خلیج فارس.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :